Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAKİF ÖLÜMÜNÜN 77’NCİ YILDÖNÜMÜNDE KONFERANSLA ANILDI

Tarih: 28-12-2013 14:31:06 + -


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi’nin “Kültür Bilim Günleri” adını verdiği konferanslar serisi başladı. Serinin ilk etkinliğinde, ölümünün 77’nci yıldönümünde Milli Şair ve Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy anıldı. Aksaray Veteriner Hekimler


AKİF ÖLÜMÜNÜN 77’NCİ YILDÖNÜMÜNDE KONFERANSLA ANILDI

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi’nin “Kültür Bilim Günleri” adını verdiği konferanslar serisi başladı. Serinin ilk etkinliğinde, ölümünün 77’nci yıldönümünde Milli Şair ve Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy anıldı. Aksaray Veteriner Hekimler Odası’nın katkılarıyla düzenlenen program yoğun ilgi gördü.

 

- Üstün İnsanlar Çok Yönlü Oluyor -

 

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Demirkan, fakülte olarak düzenledikleri etkinliklerin devamının geleceğini belirtti. İlk etkinlikte Mehmet Akif Ersoy’u tercih ettiklerini söyleyen Demirkan, “Mehmet Akif Ersoy bizim meslektaşımızdır. Onun sadece edebi yönü değil, veterinerlik yönü de örnek alınacak vasıflarındandır” dedi. Tarihe mal olmuş şahsiyetleri tüm detaylarıyla anlatabilmenin çok zor olduğunu, üstün insanların çok yönünün bulunduğunu kaydeden Dekan, “Mehmet Akif bu manada çok önemli bir isim. Ölümünün üzerinden 77 yıl geçmesine rağmen Türk Aydınları, Akif’i tüm müktesebatıyla toplumumuza anlatamamıştır. Dini tarafı ağır basanlar Mehmet Akif’i İslami yönüyle; edebiyatçılar ise edebi yönüyle değerlendirmişlerdir. Akif, samimi bir dindar ve büyük bir şair olmasının yanında; güçlü bir milliyetçi, dava adamı, iyi bir aile reisi, iyi bir sporcu, dürüst bir siyasetçi ve yeri geldiğinde iyi bir iktisatçıdır” diye konuştu. 

 

- Akif’in Veterinerlerdeki Yeri Bir Başkadır -

 

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Miktad Küçük, Mehmet Akif Ersoy’un, milli mücadele döneminde bağımsızlığı sağlamak için vaazlar verdiğini, Kur’an’ı tercüme ettiğini, İslamiyet’e giren hurafelerle mücadele ettiğini söyledi. Bunlarla birlikte iyi bir şair olan Akif’in, toplumun tamamınca sevildiğinden söz eden Küçük, “Biz Veteriner Hekimlerde Mehmet Akif’in farklı bir yeri vardır; çünkü o bizim meslektaşımızdır” dedi. 

 

- Yalan Söylediği, Kibirle Yürüdüğü Vaki Değildir -

 

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Mehmet Akif’in, bu coğrafyanın yetiştirdiği en büyük simalardan birisi olduğunu belirterek sözlerine başladı. Akif’in genç nesillere örnek şahsiyet olarak gösterilebilecek ender simalardan olduğunu belirten Rektör, “Akif hem çok iyi bir şair, hem çok iyi bir veteriner, hem de milli mücadele yıllarında halkın ve askerin maneviyatını yükseltmek üzere canla başla çalışmış insanlardan birisidir. Milli mücadelenin başarıyla sonuçlanmasında çok emeği geçmiş, vefakâr ve cefakâr bir insandır. Aynı zamanda bir ahlak ve karakter timsalidir. Yalan söylediği, kibirle yürüdüğü, kimseye haksızlık ettiği vaki değildir, mütevazıdır” dedi. Safahat’tan söz eden ve eserin bir derya olduğunu vurgulayan Acar, “Ondan sadece edebiyatçılar ve şairler değil; iktisatçılar da kendisine dersler çıkartabilir. Geçen yıl Ankara’da ve Aksaray’da “Mehmet Akif’in İktisadi Görüşleri” konusunda konferanslar verdim. Daveti aldığımda oldukça şaşırmıştım. ‘Mehmet Akif ve…’ diye başlayan pek çok konu var; içlerinde hiç ‘Mehmet Akif ve İktisat’ yoktu. Konferans öncesinde Safahat’ı gözden geçirdim ve bir iktisatçı gözüyle baktığımda da ciddi anlamda istifade ettim” dedi. ASÜ Rektörü konuşmasının son kısmında Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” isimli şiirini okudu ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Yapılan açış konuşmalarının ardından kürsüye gelen ASÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şen, “İlhamını Kur’an’dan Alan Şair”, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağrı Çağlar Sinmez ise “Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Özelinde Etik Değerler” isimli sunumlarını yaptılar.

 

Sunumların ardından organizasyona emek verenlere plaketleri takdim edilirken, konferansı takip edenlere ise ‘Safahat’ hediye edildi. 
Bu haber 2513 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI