Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAKSARAY BELEDİYESİ AKİF’İ UNUTMADI

Tarih: 31-12-2013 13:21:21 + -


Aksaray Belediyesi toplumun tarihi ve manevi önderlerini düzenlediği konferans, seminer ve panellerle onure ediyor. Aksaray Belediyesi, toplumun sosyal, kültürel, milli ve manevi değer anlamda gelişimine bir konferansla daha katkıda bulundu.


AKSARAY BELEDİYESİ AKİF’İ UNUTMADI

Aksaray Belediyesi toplumun tarihi ve manevi önderlerini düzenlediği konferans, seminer ve panellerle onure ediyor. Aksaray Belediyesi, toplumun sosyal, kültürel, milli ve manevi değer anlamda gelişimine bir konferansla daha katkıda bulundu.

Aksaray Belediyesi, Aksaray Valiliği ve Aksaray Üniversitesi tarafından “Doğumunun 140. Yılı Vefatının 77. Yılında Mehmet Akif’i Anlamak” isimli konferans düzenlendi.

Yoğun ilginin olduğu konferansa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Tarım Ve köy İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Vali Vekili Kubilay Ant, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Hakan Eşitgen, Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar, Ak Parti Aksaray İl Başkanı Fatih Yıldırıcı, Ak Parti Aksaray Belediye Başkan Adayı Haluk Şahin Yazgı ile birçok sayıda öğretmen, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Mustafa Acar’ın yaptığı konferansa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, gençlerin geleceğe hazırlanmasında dolu dolu bilgilere sahip olması gerektiğini söyledi.

Aksaray’da eğitim anlamında ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Nevzat Palta: “Aksaray’da eğitime dair ciddi çalışmalar yapılıyor. Tabii ki bunun esas baş mimarı da sayın eski bakanımız, eskimeyen bakanımız Sami Güçlü Bey ve Orhan Erdem Beylerdir. Bu çerçeve içerisinde özellikle lise ve üniversitedeki çocuklarımızla birebir ilgileniliyor. Onlar okumaya teşvik ediliyor. Onları gerçekten daha iyi bir geleceğe hazırlamak için mutlaka insanlarımızın da, gençlerimizin de dolu dolu bilgilere sahip olması gerekiyor. Bu çalışmalar bir okuma gurubu adı altında birkaç yıldır devam ediyor. Bizlerde Aksaray Belediyesi, Aksaray Valiliğimiz, Aksaray Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bu programı hep beraber gerçekleştirelim dedik” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un milli ve manevi değerlere sahip bir nesil yetiştirme konusunda ömrünü adamış bir dava adamı olduğunu ifade eden Başkan Nevzat Palta:  “Akif ile ilgili benim çok şey söylememe gerek yok. Gerçekten bir gönül insanı, bir dava adamı, en zor zamanlarda durması gereken yerde durmasını bilmiş ömrü memleket sevdasıyla,  insanlarımızı gerçekten bağımsız kılmak, bağımsız kılmakla beraber de milli ve manevi değerlere sahip bir nesil yetiştirme konusunda da gerçekten ömrünü adamış bir dava adamı Mehmet Akif. O açıdan biz inşallah tekrar onları yâd edeceğiz. Akif’e ihtiyacımız var. O zor zamanlarda Osmanlı’nın çöküş yıllarında cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekten ömrünü bu değerlere, bu davaya adamış. Yeter ki vatan kurtulsun demiş, yeter ki insanlarımızın geleceği ve yarınları güzel olsun demiş. O açıdan rahmetle ve minnetle anıyoruz. Akif’i, Akif’in düşüncelerini, dünya görüşünü, olaya bakışını ve vatan millet sevgisini inşallah hem öğreneceksiniz hem de bundan sonraki geleceğimizi inşallah bu düşüncelerle beraber kuracağız. Buraya kadar gelen bakan yardımcımıza, sayın bakanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere hepinizi saygıyla sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de, Mehmet Akif Ersoy'un iyi adamların gölgesinde yetişmiş büyük bir zat olduğunu belirterek, "Adam adamın gölgesinde yetişir. Gerçekten de Akif, iyi adamların gölgesinde yetişmiş büyük bir zat. Onun manevi gölgesinde milyonlarca genç ve İslam aleminin insanları yetişecek” dedi.

Öğrenci ve öğretmen Mehmet Akif’i anlatan Erdem: “Öğrencilerle güzel bir diyalog kurar, öğrencilerinin sadece hocası olmamıştır aynı zamanda ‘mürşidi ve mürebbi’sidir. Onun derdi ideal adamı yetiştirmektir.   Bilginin harekete geçirici gücü olan azmi ortaya koyarken tevekkülü de azme yoldaş görmektedir. Öğretmenin ve öğrencinin standartlarının dışındadır, farklı bir öğretmendir. İslami bilimleri çok iyi bilmektedir. Çok yönlü ve halkın içinde bir eğiticidir. Kur’an-ı Kerim’in tefsirini yazacak kadar alimdir, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nda halkı harekete geçiren bir hatiptir” dedi.

Erdem, Mehmet Akif’in bir ülkenin ancak eğitimle kalkınacağına inandığını vurgulayarak: “İslam’ı çok iyi bilir. İslam topluluklarının geri kalmışlıklarını aşmak için uğraşır.  Müslümanlığın içine konulan hurafelerle insanların içine kapanışına, insanların ilimden uzaklaşmasına hayretle bakar ve her yerde bunu eleştirir. Batıdan ilmi geçmişte olduğu gibi almamız gerektiğini savunur. Bugün de böyle değil mi? İslam ülkelerinde ya iç savaşlar ya da çok kapalı bir yaşam var ama üretimi dünyayla yarışacak, Kur’an-ı Kerim’in işaret ettiği pek çok ilme yönelik işareti görmeyen topluluklar, Akif’in eleştirdiği en büyük konulardan biridir.” şeklinde konuştu.

Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise, Mehmet Akif gibi dava adamları için önce dava ve idealin geldiğini, onun dışında her şeyin ihmal edildiğini söyledi. Çocuklarıyla fırsat buldukça ilgilenmeye çalışan Mehmet Akif’in, içinde bulunduğu şartlar gereği, babasının kendisine öğretmenlik yaptığı gibi çocuklarına fazla vakit ayıramadığını vurguladı.

‘Okur’ Mehmet Akif’e de değinen Prof. Dr. Sami Güçlü: “Mehmet Akif’in Kütüphanesi, duvarları kitaplarla örülmüş, okunmamış tek bir kitap bile olmayan bir kütüphane. Ne kadar önemli… Bu kitaplar sadece bir defa okunmuşta değiller çünkü Mehmet Akif bir kitabı 4 defa okumazsa ‘Okudum.’ demezmiş.  Aynı zamanda çok hızlı okurmuş. İlkini genel bir kanaat için, ikincisini anlamak, üçüncüsünü eleştirmek için okurmuş. En son ise fark etmediği bir şey varsa bunu aramak için okurmuş. Hem kitap hem yazar seçermiş. Okurken eğer kendi konusunun çok dışındaysa konuyu iyi bilen bir kişinin nezaretinde okurmuş” dedi. 

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar ise, bu coğrafyanın yetiştirdiği en büyük simalardan birisinin Mehmet Akif Ersoy olduğunu Söyledi. Akif’in inanmış bir dava adamı olduğunu belirten Rektör Acar: “Mehmet Akif Ersoy hem bir karakter abidesi, hem örnek bir insan, hem filozofların düz yazı ile anlattıklarını mısralarına dökmüş bir düşünür, bir milleti ayağa kaldırabilecek tavsiyeler bırakmış bir insandır” dedi.

Mehmet Akif’in şiirlerine filozofça düşüncelerini katan yiğit bir insan olduğunun ifade eden Prof. Dr. Mustafa Acar: “İktisadi kalkınma diyerek neyi elde etmeyi umarız. Karnımız doysun isteriz, hastalandığımız zaman yararlanabileceğimiz sağlık imkânlarımız olsun isteriz, çoluk çocuğumuzu eğitmek isteriz, onlara iyi bir eğitim vermek isteriz ve ülke olarak uluslararası arenada sırtımız yere gelmesin, başımız öne düşmesin isteriz. Başka ülkelerin karşısında başımız dik olalım, onların karşısına özgüvenle yürüyebilelim isteriz ki bunları sağlayabilmek iktisadi kalkınma ile mümkündür. Bu anlamda Akif’in şiirlerinde bizi bunu yapmaya iten çok sayıda anlam yüklü dizeler vardır.” dedi.

Belediye Başkanı Nevzat Palta programın sonunda konferanstan duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılımcılara buket ve plaket takdim etti.
Bu haber 2289 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI