Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAksaray Belediyesi Ambalaj Atıkları Konusunda Vatandaşı Bilgilendiriyor

Tarih: 06-02-2014 13:25:56 + -


Çevre ve insan sağlığının korunmasına büyük önem veren ve bu yönde çok büyük projelere imza atan Aksaray belediyesi hem ambalaj atıklarını kaynağından ayrı olarak topluyor hem de vatandaşları bu konuda bilgilendiriyor.


Aksaray Belediyesi Ambalaj Atıkları Konusunda Vatandaşı Bilgilendiriyor

AKSARAY BELEDİYESİ AMBALAJ ATIKLARININ AYRI TOPLANMASI KONUSUNDA VATANDAŞI

                            BİLGİLENDİRİYOR

 

 BAŞKAN NEVZAT PALTA  “ GELECEK NESİLLERE DAHA GÜZEL BİR ÇEVRE VE DÜNYA BIRAKMALIYIZ”

 

    ---Aksaray’da Ambalaj atıklarını kaynağından ayrı olarak toplayan Aksaray belediyesi halkı bilgilendirme çalışması yapıyor.

    ---Cam, kâğıt, pet şişe, metal, plastik, kompozit, ambalaj atıklarınızı evsel atıklara karıştırmayıp, ayrı biriktirelim. Hem ekonomiye hem de doğaya katkıda bulunmuş olalım.

 

 

 

Çevre ve insan sağlığının korunmasına büyük önem veren ve bu yönde çok büyük projelere imza atan Aksaray belediyesi hem ambalaj atıklarını kaynağından ayrı olarak topluyor hem de vatandaşları bu konuda bilgilendiriyor.

Aksaray Belediyesi, ambalaj atıklarının kaynağından ayrı olarak toplanılması konusunda yeni bir uygulama başlatarak bir çok mahallede

 halkı bilgilendirmeye başladı. Belediye görevlileri konutları tek tek gezerek vatandaşlara ambalaj atıklarını nasıl ayrı toplayacakları konusunda bilgi veriyorlar.

Yetkililer, ambalaj atıkları konusunda yapılan bilgilendirmenin daha sonra tüm il genelinde yaygın hale getirileceğini ve vatandaşların bu konuda daha da bilinçli olmasının sağlanacağını kaydettiler.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi “Aksaray’ımız ve içinde yaşayan insanlarımızın daha güzel daha sağlıklı ve insanca yaşayacağı bir çevreye kavuşması için elimizden ne geliyorsa el birliği içinde yaptık bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz

 Eğer bu şehirde yaşıyorsak bu şehrin standartlarını yükseltmek ve içinde yaşayan insanların “evet ben bu şehirde yaşıyorum sağlıklıyım ve mutluyum güzel bir çevrede yaşıyorum” diyebilmesini sağlamak için çevre bilinci konusunda ki çalışmaları her geçen gün artan bir ivme ile yapmak zorundayız

Ancak her şeyin başında eğitim geliyor. Zorla bir şeyi yapmak çok zordur.Ama toplumsal bilinci geliştirdiğimiz zaman bunu özellikle çocuklarımıza ve öğrencilerimize, vatandaşlarımıza bu konuların hassasiyetini çevre bilincini, içinde yaşadığımız şehrin, Türkiye’nin ve dünyanın bizden sonraki nesillere de güzel bir çevre ve güzel bir dünya bırakmak hepimizin boynunun borcudur.Onun için şu anda yaşadığımız ortamda da zaman dilimi içinde de elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor.

Bu sonuçta toplumsal bilincin gelişmesiyle doğru orantıdadır. Biz 5-6  yıl önce başta kamu kurumlarımız olmak üzere okullarımız ve belediyemizde dahil olmak üzere katı atıkların ve ambalaj atıklarının ayrı ayrı atılması konusundaki kutularımızı şehir merkezinde değişik mekanlarda yerleştirdik Cam, pet şişe, kağıt bunların ayrı toplanmasıyla ilgili çalışmalarımız oldu ve halen devam ediyor.

Şu anda da ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması konusunda Yunus Emre mahallemizde vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Bu uygulamamız zamanla şehrin her bölgesine yayılacak ve vatandaşlarımızın bu konuda daha bilinçli olması sağlanacak.”

 

AMBALAJ ATIĞI NEDİR?

Ürünlerin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında, “kağıt-karton, plastik, metal, cam, kompozit”ten üretilen, ürünlerin sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra, kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dahil satış, dış ve nakliye ambalajlarıdır.

 

GERİ KAZANIM NEDİR?

Ambalaj atıklarının, fiziksel yada kimyasal işlemlerden geçirilerek yeni bir ürün elde edilmesi amacı ile kaynağında ayrı toplanmasıdır. Bu süreç her malzemenin cins ve niteliğine göre farklılık gösterdiğinden, değerlendirilebilir atıklar, diğer atıklar ile karıştırılırsa kirleneceği için elde edilecek yeni ürünün kalitesi düşük olur ya da temizleme sonucu geri kazanım maliyeti çok yüksek olur. Bu nedenle geri dönüştürülebilir atıklar, diğer atıklardan yani çöplerden ayrı ve temiz olarak toplanmalıdır.

AMBALAJ ATIKLARI NASIL TOPLANIYOR?

Belediyemiz sınırları içinde, çıkan ambalaj atıkları anlaşmalı firma yolu ile çöpten ayrı olarak ıslatmadan, kirletmeden biriktirilen ambalaj atıkları, yüklenici firma geri dönüşüm ekipleri tarafından evlerden, işyerlerinden, dış mekân kumbaralarından ve geri dönüşüm konteynerlerinden toplama programına göre toplanır.

 

AMBALAJ ATIKLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Tesise gelen araçların tartım işleminden sonra karışık toplanan malzeme tesise boşaltılır. Büyük karton malzemeler banda girmeden diğer ürünlerden ayrılır. Diğer malzemeler, tesisteki “ayrıştırma bandının” üzerinden geçirilerek ayrıştırma işçileri tarafından kategorilerine göre seçilerek bandın yanındaki bacalardan alttaki kumbaralara atılır.

Ayrıştırılan ürünlerden Kağıt-Karton grubu ürünler, kendi içerisinde de Karton, 1.Sınıf Kağıt, Oluklu Mukavva, Gazete olmak üzere alt gruplarına göre sınıflandırılır. Daha sonra geri dönüşüm yapan lisanslı firmalara yeni ürünler oluşturulmak üzere sıkıştırılarak kompaktörlerle gönderilir…

Ayrıştırılan ürünlerden PLASTİK grubu ürünler kendi içerisinde de;

PE (polietilen)

PS (polistren)

PP (polipropilen)

PET (polietilentetraftalat)

PVC (polivinilklorür)

Olmak üzere alt gruplarına ayrılır. Preslenip balyalar haline getirilerek lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilir.
Bu haber 890 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI