Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAksaray Belediyesi Borcu Olmayan Nadir Belediyelerden

Tarih: 24-02-2014 15:32:08 Güncelleme: 24-02-2014 15:38:08 + -


Defterdar Ali Aykaş Vergi Haftası dolayısıyla Belediye Başkanı Nevzat Palta’yı ziyaret etti.


Aksaray Belediyesi Borcu Olmayan Nadir Belediyelerden

Deftardar Ali Aykaş beraberindeki heyetle 25. Vergi Haftası dolayısıyla Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya tebrik ve teşekkür ziyaretinde bulundu.

 

Vergilendirilmiş kazancın kutsal olduğunu belirten Başkan Nevzat Palta yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Vergi haftası tabiî ki hepimizin haftası. Öncülük eden Defterdarlık, Maliye Bakanlığımız ama tüm toplumu, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren hafta olduğu içinde bütün vatandaşlarımızın vergi haftasını kutluyorum. Dünya kurulduğundan bu tarafa vergi alınmış. Belki değişik yöntemlerle, değişik miktarlarda alınmış. Sonuçta devletlerin yürümesi ayakta kalması için, vatandaşların kazançlarından belli bir miktarını, yine kendilerine hizmet için devletin aldığı bir oran miktardır. Dediğim gibi adı değişiktir, yöntemi değişiktir. Ama dünya kurulduğundan bu tarafa değişik yöntemlerle alınan ve alınması gereken bir olgu diye değerlendiriyorum.

 

DEVLETİN KAYNAĞI VERGİLERDİR…

 

Şu anda eğer Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak sonuçta vatandaşlarımızdan alınan vergi olmazsa bizlere yapılan hizmetlerin hiç birisi yapılamaz. Çünkü devletin kaynağı sonuçta büyük bir kaynağı vatandaştan almış olduğu vergilerdir. O açıdan güzelde bir söz var vergilendirilmiş kazanç kutsaldır diye. Vatandaşlarımızın mümkün olduğu kadar bu konuya hassasiyet göstermesi verdikleri vergilerin kendilerine çocuklarına torunlarına hizmet olarak döneceğini düşünmesi gerekir. Maliye bakanlığını kısmen ilgilendiriyor gibi gözükse de sonuçta bizleri de ilgilendiren bir konu. Bizlerle değişik şekillerde değişik isimler altında Aksaray Belediyesi olarak ta aldığımız vergilerimiz var. Çevre Temizlik gibi Emlak Vergisi gibi aldığımız şeyler var. Belediyemizde çok fazla bir kalem tutmasa da yine bizimde vatandaşlardan almış olduğumuz vergilerimiz var. Sonuçta bunları biz vatandaşlarımıza hizmet olarak sunuyoruz. O açıdan ben özellikle duyarlı olan vatandaşlarımıza bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Diğer vatandaşlarımızın da daha duyarlı olması için hem Maliyemize hem belediyemize olan vergilerini vermesi konusunda biraz daha duyarlı olmasını temenni ediyorum.

 

2004’ten bu tarafa baktığımızda bizim vatandaştan almış olduğumuz vergi tahsilâtında çok ciddi artmalar var. Bununda sebebi şu, vatandaş güvenmesi lazım, vatandaş güvendiği zaman mesela biz daha önce yüz birim tahsil ediyorsak şu anda bakıyoruz iki yüz birime yaklaşmış, üç yüz birime dört yüz birime. Daha önce yüz liranın yirmi otuzunu tahsil ediyorsak şimdi ciddi anlamında tahsilât. Çünkü vatandaş güvendiği makamlara mercilere borcunu ödemekte biraz daha duyarlı olduğunu görüyoruz. Ciddi anlamda tahsilât yapıyoruz. Ben bu açıdan da bütün değerli hemşerilerime yürekten teşekkür ediyorum.

VERGİLERİMİZ YOL, SU, ELEKTRİK OLARAK GERİ DÖNÜYOR…

 

Sonuçta hem bizim aldığımız hem maliyemizin defterdarlığımızın aldığı vergiler her anlamda vatandaşımıza yol su elektrik binadır hastanedir, yatırımdır bunlar tekrar hizmet olarak dönüyor. Bizde Aksaray belediyesi olarak sayılı belediyelerdeniz. Şu anda vergi borcu olarak sıfıra yakın bir borcumuz olduğunu söyleyebilirim. Bizim belediye olarak duyarlılığımızı gösteriyor. Sonuçta verdiğimiz vergiler devletimize gidiyor ve bize hizmet olarak geri dönüyor. Hem sosyal güvenlik kurumumuza olsun hem de maliyemize olsun, defterdarlığımıza olsun sıfıra yakın borcumuz var, buda bizim belediye anlayışımız olarak güzel bir sonuç olarak değerlendiriyorum. Kendimizi mutlu hissediyoruz.”

 

Defterdar Ali Aykaş ise yaptığı açıklamada Aksaray Belediyesi’nin vergi borcu olmayan nadide belediyelerden biri olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Vergi haftamızı kutluyoruz 25. Haftamızı. Bu kapsamda sizleri ziyaret ediyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Başkanım bugünün anısına şimdi Aksaray Belediyesi vergi borcu olmayan nadide belediyelerden bir tanesi. Bu günün anısına başkanıma vergi borcu olmadığından dolayı borçlarını süresinde ödediğinden dolayı tekrar Defterdarlık olarak teşekkür ediyoruz.

 

Evet, çeyrek asırdır vergi haftası kutluyoruz. 1990 yılından beri geleneksel olarak kutlanmakta olan vergi haftasının 25.si bu yıl 24 Şubat-02 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır. Vergi haftasının amacı sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması amacıyla yapılan etkinlikler kapsamındadır. Bu kapsamda etkinliklerimize devam edeceğiz. Çarşamba günü ağaçlı Melendiz otelde gelir ve kurumlar vergisinde ilk 3e giren rekortmenlerimize plaket töreni düzenleyeceğiz. Bu vesile ile plaket alacak olan mükelleflerimize sıralamalarını korudukları için teşekkür ederiz. Alt sıradaki mükelleflerimizin de üst sıralara gelmeleri için çaba göstermelerini temenni ediyoruz. Bu vesile ile başkanımız bizi kabul etti sağ olsun. Kendisine vergi haftasında ziyarette bulunduk. Tüm mükelleflerimize hayırlı bol kazançlar diliyoruz.”

 

Defterdar Ali Aykaş Başkan Nevzat Palta’ya vergi borcu olmayan ve vergi borcunu zamanında ödeyen bir belediye başkanlığı yaptığı için teşekkür ederek bir buket çiçek ve çini işlemeli plaket takdim etti.
Bu haber 767 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI