Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAksaray Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünden Açıklama

Tarih: 21-01-2014 17:46:34 Güncelleme: 22-01-2014 09:39:34 + -


Belediyemiz hiçbir vatandaşımıza konteynır alma mecburiyeti getirmemiştir. Vatandaşlarımızın bu konteynırları belediyemizden temin etmek gibi bir mecburiyetleri de bulunmamaktadır.”


Aksaray Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünden Açıklama

Aksaray Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü, yazılı bir basın açıklaması yaparak muhalefette yer alan bir partinin çöp konteynırlarıyla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamaların iyi niyet kuralları ile bağdaşmadığını ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten öteye gitmediğini ifade etti

Aksaray Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi“ 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 14/a maddesinde; çevre temizliği ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık toplanması belediyelerin görev ve sorumlulukları arasında sayılmış, 15/g maddesinde ise; katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak belediyelerin yetkisindedir denilmektedir.

             Belediyeler vergi, resim ve harçlar ile katılma payları konularının dışında ücret tarifeleri belirlemeye ve ücret istemeye de yasa gereği yetkilidirler. Bu bağlamda Aksaray Belediyesi yasada olmayan hiç bir yetkiyi kullanmamakta ve her zaman da yasalara ve mahkeme kararlarına karşı saygılı davranmaktadır. Bu konuda kamuoyunu yanlış bilgilendirme ve yönlendirme çabaları kimseye bir şey kazandırmayacaktır.

             Belediyemiz hiçbir vatandaşımıza konteynır alma mecburiyeti getirmemiştir. Vatandaşlarımızın bu konteynırları belediyemizden temin etmek gibi bir mecburiyetleri de bulunmamaktadır. Ancak talep edildiğinde ücreti mukabilinde bu konteynır talep edene maliyetine verilmektedir. Belediyemiz hiçbir zaman vermediği bir hizmetin bedelini karşılıksız olarak istememiştir. Temizlik hizmetlerinin belediyelerin asli görevi olması da bu durumu değiştirmez. Şöyle ki; belediyemiz, nihai olarak şehrimizde poşetli çöp toplama uygulamasını yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde olduğu gibi günün belirli saatlerinde genellikle de akşam saatlerinde belediyece gösterilecek uygun bir yere bu çöplerin poşetli ambalaj şeklinde vatandaşlarca bırakılmasının sağlanması hedeflenmektedir. Yoksa günün her saatinde serbest bir şekilde caddeye sokağa ve kaldırımlara çöp bırakmak gerek çevre kirliliğine gerekse hijyen kurallarına uymamakta ve görsel açıdan da kötü bir manzara oluşturmaktadır. Ancak poşetli çöp toplama uygulamasının yaygınlaşması zor, zahmetli ve uygulaması zaman alacak ve direkt olarak ülke gelişmişlik düzeyiyle ilgili bir durum olduğu için belediyemiz isteyen vatandaşımıza konteynırları bir alternatif olarak sunmaktadır. Bu konteynırlar talep halinde ilgilisine belediyemize maliyet bedeli üzerinden verilmektedir. Kaldı ki çürüdüğünde delindiğinde tamirleri ve bakımları belediyemizce ücret alınmadan yaptırılmaktadır. Konteynır bedelleri yine şehrimizin fayda ve yararına olan hizmetlerde kullanılmakta iken birilerinin çıkıp şöyle kazandık böyle kazandık gibi demeçler vermesi iyi niyet kuralları ile bağdaşmamakta ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten öteye gitmeyen beyanlar olarak maalesef kamu vicdanında mutlaka hak ettiği yeri bulacaktır. Ayrıca, mahkeme kararı temyiz edilecek olup Aksaray kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.    

 
Bu haber 1454 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI