Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAksaray OSB Türkiye'nin 15. Büyük OSB'si olacak

Tarih: 01-03-2014 15:13:14 + -


Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde artan yatırım taleplerinin karşılanabilmesi için 500 hektarlık yeni genişleme alanı belirlendi.


Aksaray OSB Türkiye'nin 15. Büyük OSB'si olacak

Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde artan yatırım taleplerinin karşılanabilmesi için 500 hektarlık yeni genişleme alanı belirlendi.

 

Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Toplantısı Vali Şeref Ataklı Başkanlığında Aksaray OSB Bölge Müdürlüğü’nde yapıldı. 

Toplantıya OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ile OSB Müteşebbis Heyetinde bulunan üyeler katıldı.

 

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray’ın sahip olduğu imkanları, konumu ve yatırım teşvikleri ile yatırımcının aradığı bütün özellikleri taşıdığını belirterek, ‘Aksaray’ın yaptığı atılımları arttırarak devam ettirmesini istiyoruz. Hep birlikte Aksaray’ın ve OSB’nin gelişmesi, insanların refah seviyelerinin arttırılması için çalışacağız’ dedi.

OSB Bölge Müdürü İsmet Çağlar Aksaray OSB’deki son durum hakkında yaptığı açıklamada, 290 hektar alanda kurulan Aksaray OSB’nin artan yatırım talepleri üzerine önce 373 hektar, daha sonra 135 hektar alan ilave edilerek toplam 798 hektar alana ulaştığını söyledi.

Toplam 314 parselin bulunduğu Aksaray OSB’de 298 parselin dolu olduğunu ifade eden OSB Bölge Müdürü Çağlar, artan yatırım taleplerinin karşılanabilmesi için 500 hektar alanın daha 3. genişleme alanı olarak Aksaray OSB’ye ilave edilmesi için çalışmaların başladığını belirtti.  

Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde 145 fabrikanın üretim yaptığını istihdam edilen işçi sayısının 7 bine ulaştığını vurgulayan Çağlar; ‘’Aksaray ulaşım imkanları çok rahat, deniz ve hava limanlarına yakınlığı ile çok stratejik bir konumda bulunmaktadır. Yatırım teşvikleri ile de Türkiye’de yatırım için en ideal merkez konumunda bulunması Aksaray’ı cazibe merkezi haline getirmiştir. Son dönemde artan yatırım talepleri karşısında iki defa ilave genişleme alanı ile 798 hektar alana ulaşan OSB’ye 3. Genişleme alanı olarak 500 hektar alan daha ilave edeceğiz. Konya OSB’nin 1600 hektar alanı var. Aksaray OSB 1300 hektar alana ulaşacak. Aksaray Türkiye’de 15. büyük OSB olacak.  Yatırımcılarımıza yapacakları yatırımların özelliğine göre uygun parsel taleplerini karşılayabileceğiz’ dedi.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’da yaptığı konuşmasında Sabancı-Japon ortaklığında 300 milyon dolar başlangıç yatırımı ile Aksaray’a yapılacak büyük yatırım için yaklaşık bin hektar alan tahsis edildiğini, Aksaray’a yatırımcıların artan ilgisinin ise devam ettiğini söyledi.

Altyapısı tamamlanan, doğalgaz, yatırım teşvikleri ve coğrafi konumu ile Aksaray’ın yatırım yapmak için gerçekten en ideal şehirlerden olduğunu belirten Belediye Başkanı Nevzat Palta, ‘Hükümetimizin çıkardığı 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu ile başlayan süreç Aksaray için çok olumlu olmuştur. 20 civarındaki üretim yapan fabrika sayısı bugün 145’e 600 civarındaki çalışan işçi sayısı bugün 7 binlere son yatırımlarla kısa süre sonra bu rakam 10 binlere ulaşacak. Yine yatırım için şehrimize gelen ve parsel talebinde bulunan yatırımcı sayısı artmaktadır. 2014 yılının 2 aylık döneminde 8 yatırımcıya parsel tahsisi yapılırken 9 adet yatırım inşaat ruhsatı, 4 fabrikaya iskan ruhsatı verildi. Bizler Aksaray’a yatırım yapacak, istihdam sağlayacak yatırımcıların her zaman yanında olduk olmaya devam edeceğiz’ dedi

Toplantının sonunda Vali Şeref Ataklı Belediye başkanı Nevzat Palta’ya görev süresi içerisinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ve son toplantısı olduğundan dolayı hediye takdim etti.    

Vali Ataklı  “ Sayın başkanımızın hem OSB ye katkılarından dolayı hem de özellikle Aksaray’daki 2 dönemdir  10 yıldır yapmış olduğu hizmetlere hürmeten bu hediyeyi kendisine takdim ediyorum”dedi.

Belediye Başkanı Nevzat Palta ise Vali Şeref Ataklı’ya teşekkür ederek şunları söyledi

“Yönetim kurulu toplantılarımız yine devam ediyor haftada 15 günde bir devam ediyor. 10 yıldır gerçekten buradaki her yatırımda emeğim var bunun tevazusu olmaz onu söyleyeyim.  Buradaki her yatırımda her yaptığımız işlerde çok haz duyduğumuzu söylemek istiyorum. 500-600 kişiden başlayan 2004teki serüvenimiz şu anda 7000 kişiye inşallah bu yılın sonunda 10 bin kişiye çıkan bir istihdam yani oradaki insanların bile duasını almak yeter diye düşünüyorum. Tabii bu süre sizler yeni geldiniz sayın valim. İnşallah yine devam edeceğiz. Ama burada valilerimiz yönetim kurulu üyelerimiz müteşebbis heyetin daha önceki çalışanları arkadaşlarımız sonuçta bir ekip olarak burada bu başarıya imza attık. Bende bu açıdan başta şahsınıza geçmiş valilerimize geçmiş yönetim kurulu üyelerimize ve müteşebbis heyete ben teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin diyorum.”

 

 

 
Bu haber 816 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI