Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi

Tarih: 13-01-2014 15:26:19 + -


Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM), 3 öğrenci eğitimi ve 19 araştırma laboratuvarı olmak üzere, toplam 22 laboratuvar ile çalışmalarına başladı. Merkezin, çeşitli analizlerin yapılmasına olanak tanıyan ciha


Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi

Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM), 3 öğrenci eğitimi ve 19 araştırma laboratuvarı olmak üzere, toplam 22 laboratuvar ile çalışmalarına başladı. Merkezin, çeşitli analizlerin yapılmasına olanak tanıyan cihazlarına 10 milyon liralık yatırım yapıldı. Bölgenin en kapsamlı merkezlerinden olan ASÜBTAM, sadece ASÜ öğrencilerine ve Aksaray piyasasına değil, bölgeye hitap edebilecek bir potansiyele sahip.

 

- Aksaray ve Bölge Piyasasına Hizmet Veriliyor -

 

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, ASÜBTAM’ın, hem üniversitenin bilimsel ve akademik faaliyetlerini nitelik ve nicelik açısından arttırmak, hem de Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirmek ve uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını hızlandırmak amacıyla kurulduğunu söyledi. Son derece modern imkânlarla donatılan bu merkezin hizmete girdiğini ifade eden Rektör Acar, “Merkezimiz, Kalkınma Bakanlığı’nın da desteğiyle, günümüz teknolojileri takip edilerek tasarlanmış pek çok laboratuvar, analiz, araştırma cihazı ve ekipmanlarla donatılmıştır. Merkezimizde 3 adet öğrenci eğitimi ve 19 adet araştırma laboratuarı bulunmaktadır. ASÜBTAM aracılığı ile bir yandan öğrencilerimize nitelikli eğitimler verilirken, bir yandan Aksaray ve bölge piyasasına hizmet üretiliyor” dedi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar, laboratuvar teknolojilerini yakından takip ettiklerini, değişim ve gelişimleri hızlı şekilde edinerek ASÜBTAM’ı zaman içinde çok daha donanımlı bir hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

- Öğrenciler Günde Ortalama 6 Saat Laboratuvarda -

 

ASÜBTAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhsin Karaarslan ise merkezde yapılan çalışmalara, analiz çeşitlerine ve cihazlara ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Merkezden, özellikle Fen ve Mühendislik öğrencilerinin faydalandığını kaydeden Karaarslan, “Bir öğrencimiz (lisans ve lisansüstü) eğitim süresi boyunca günde ortalama 6 saat laboratuarları kullanıyor. Derslerde teorik bilgilerle donatılan öğrenciler, bu laboratuvarlar sayesinde pratiklerini de geliştiriyor ve donanımlı bireyler olarak mezun oluyor” dedi. Fen ve Mühendislik bölümlerinde öğrenim gören bir öğrenci, öğrenim süresinin neredeyse 4’te 1’lik kısmını laboratuvarlarda geçiriyor ve bu sayede deneyimlerini geliştirme, bilgisini pekiştirme şansına sahip oluyor.

 

- ASÜBTAM’da Hangi Laboratuvarlar Var? -

 

ASÜBTAM’da toprak, su, element, zemin, mineral, kromatografik, biyolojik ve biyoteknolojik analizler yapılabiliyor. Merkezde günde 40 litre kapasiteye sahip ‘Sıvı Azot Üretim Cihazı’ ve malzeme üretimi yapan sanayicinin işini kolaylaştıracak olan; yüzey analizi yapabilen ‘Taramalı Elektron Mikroskobu’ bulunuyor. ASÜBTAM’da Biyoloji, Kimya ve Fen Bilgisi öğrencileri için 3 farklı Eğitim Laboratuvarı bulunuyor. Araştırma Laboratuvarları şunlar: Jeoloji Analiz Laboratuvarı, Spektroskopik Analiz Laboratuvarı, Kromatografik Analiz Laboratuvarı, Termal Analiz Laboratuvarı, Enerji Kaynakları Laboratuvarı, Yapısal Analiz Laboratuvarı, Çevre Araştırma Laboratuvarı, Toprak Analiz Laboratuvarı, Su Kaynakları Laboratuvarı, ICP-MS Cihaz Laboratuvarı, Moleküler Biyoçeşitlilik Laboratuvarı, Tarım Ürünlerini Geliştirme Laboratuvarı, Hayvan Biyoçeşitliliği Araştırma Laboratuvarı (iki adet), Herbaryum, Doğal Bileşikler Araştırma Laboratuvarı, Moleküler Biyoloji ve Metabolizma Laboratuvarı ile Biyoteknoloji ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı.

 

Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bulunan 22 farklı laboratuvarda, son teknoloji ürünü cihazlar, mikroskoplar, sistemler ve laboratuar setleri bulunuyor. Sistemlerin toplam bedeli 10 milyon lirayı buluyor. 
Bu haber 1246 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ASÜ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI