Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “MEKKE’NİN FETHİ” PROGRAMI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Tarih: 01-01-2014 15:09:28 + -


Anadolu Gençlik Derneği Aksaray Şubesi Mekke’nin Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından fethedilişinin yıldönümü dolayısıyla anlamlı bir program düzenledi.


ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “MEKKE’NİN FETHİ” PROGRAMI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Anadolu Gençlik Derneği Aksaray Şubesi Mekke’nin Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından fethedilişinin yıldönümü dolayısıyla anlamlı bir program düzenledi.

 

Aksaray Belediyesi Tiyatro Salonunda düzenlenen programa Aksaray Belediye Başkan’ı Nevzat Palta,  Anadolu Gençlik Derneği Aksaray İl Başkanı İsrafil Aktürk, Mavi Marmara Gazilerinden Eğitimci - İlahiyatçı Cemal Yılmaz ile çok sayıda dernek mensubu ve vatandaş katıldı.

 

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan Mekke’nin Fethi programında Kur’an-ı Kerim ziyafeti, ezgiler, sinevizyon gösterileri ve Asr-ı Saadet tiyatro gösterimi yapıldı.

 

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta Anadolu Gençlik Derneği’nin her yıl ‘Mekke’nin Fethi’ programını yaparak güzel toplantılara vesile olduğunu söyledi.

 

Dünyanın her yerinde yılbaşı kutlamaları, eğlenceleri yapılırken, ‘Mekke’nin Fethi’ gibi anlamlı programların yapılmasının takdire şayan olduğu ifade eden Başkan Nevzat Palta: “Şu anda başta şehrimiz, ülkemiz ve dünyamızın değişik yerlerinde, değişik mekânlarında bugün yılbaşı adı altında insanlar belki birazda haddi aşarak, belki ölçüyü de kaçırarak bir sonraki gelecek yılla ilgili günü değişik anlamda kullanıyorlar. Sizin gibi seçilmiş insanların da Mekke’nin fetih yıl dönümü münasebetiyle burada bulunmanız güzellikleri, hayrı, iyilikleri anması o açıdan sizin açınızdan bir avantaj olarak değerlendiriyorum” dedi.

 

Mekke’nin Fethi’nin gençlere anlatılması gerektiğini belirten Başkan: “Mekke’nin fethi dediğimiz zaman, Mekke dediğimiz zaman Allah’ın resulünün doğduğu çocukluk günlerinin geçtiği gençliğinin geçtiği güzel bir şehir. Belki istemeyerek o şehri terk etmek zorunda kaldı. Uzun yıllar Mekke’den uzak kaldı. Daha sonra işte bu bahsettiğimiz fetih dolayısıyla tekrar Mekke’ye kutlu bir dönüş oldu. Tabii ki bunları anlamak ve anlatmak lazım... Bu gençlerimize, sizlere tabii ki hep genç insanlar değil gönlü ve yüreği genç insanlar var. Zaman zaman bunların anlatılması gerekiyor” dedi.

 

Ülkemizin zor bir dönemden geçtiğini de vurgulayan Belediye Başkanı: “Ülkemiz ve dünya zor bir dönemden geçiyor. Ülkemizin bu noktalara gelmesi için gerçekten çok büyük emekler verildi. İnsanlar ömürlerini buna feda etti. İyi bir gençlik yetişmesi için güzel bir nesil yetişmesi için daha güzel bir Türkiye’nin oluşması için ve insanların insanca yaşayabileceği, evet ben bu ülkede yaşıyorum mutluyum diyebileceği bir ülkeyi oluşturmak için o güzel insanlar çok büyük fedakârlıklar yaptılar” dedi.

 

Ülkemizin iyi noktalara gelmesinde dava sahibi gönül insanlarının emekleri olduğunu kaydeden Başkan: “Aksaray’ımızda da binlerce Asım gibi, Mehmet gibi binlerce genci görme imkânımız var. Bu emeğin ürünüdür.  Bu ülkenin bu noktaya gelmesin de dediğim gibi hep bu ve buna benzer gönül insanlarının, dava sahibi insanların emekleri var. Mekke’mizin fetih yıl dönümü münasebetiyle bizim üzerimize düşen birbirimizi Allah için seveceğiz, birbirimizi kucaklayacağız, birbirimizi ötekileştirmeyeceğiz. O açıdan inşallah bu fetih yıldönümün de gönüller yapmak için, birbirimizi sevmek için, birbirimizi kardeşlik duygularıyla bağrımıza basmak için vesile olur. O açıdan ben emeği geçen başta kıymetli başkanımız İsrafil Aktürk olmak üzere emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Anadolu Gençlik Derneği Başkanı İsrafil Aktürk de Müslümanların kıblesi olan Kâbe’nin bulunduğu şehirlerin anası Mekke şehrinin fethini özellikle genç nesle her yıl tekrar hatırlatmanın önemine inandıklarını söyledi.

 

Gençlerin ‘Fetih’ kavramının inancımızdaki yerini bilmeleri gerektiğini ifade eden Aktürk: “Her gün yeni güne yaralanan ya da öldürülen masum insanlara dair haberlerle uyandığımız bu dünyada yeni neslin fetih kavramının inancımızdaki yerini bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Aynı şekilde şehit kanlarıyla sulanmış ülkemizin gündemine ekranlarla, manşetlerle haber postallarıyla sokulan yılbaşı eğlencesi adı altındaki kokuşmuşluğa da en güzel şekilde cevap vermek için burada olduğumuzun farkındayız. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş kutlu bir peygamberin önderimiz, efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V) ‘in komutasında gerçekleşen bir fethe, gerekli önemi göstermeyenlerin elbette O’nun insanlığa getirdiği değerlerinde çok uzağında bir anlayışa sahip olduklarını biliyoruz” dedi.

 

Mavi Marmara Gazilerinden Eğitimci - İlahiyatçı Cemal Yılmaz ise gönüller kazanma gayretinde olduklarını söyledi.

 

Mekke’nin İslam tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Yılmaz: “Şehirlerin şehri, şehirlerin anası Mekke’dir. Yeryüzünde yapılan ilk ibadethane, ilk mabed Mekke’dir. Peygamberlerin atası İbrahim Aleyhisselamın, içinde mübarek zemzemin fışkırdığı, Mekke’nin, Kâbe’nin putlardan temizlendiği bir şehirdir. Resulullah’ın doğduğu, büyüdüğü şehirdir. Bu nedenle Mekke’nin fethinin İslam tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Biz fetih ümmetiyiz, müşrikler ise savaş topluluğudur. Biz toprağın üstünü ıslah edip insanlarla İslam arasındaki engelleri kaldırmak için tebliğ yaparız. Müşrik zihniyet ise yerin altındaki ve üstündeki zenginlikleri elde etmek için acımasızca yerin üstündekini öldürmekten kaçınmayan bir topluluktur. O nedenle biz gönülleri kazanma gayretindeyiz” dedi.
Bu haber 2193 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Meftaya darbukalı merasim
  Meftaya darbukalı merasim
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
VİDEO GALERİ
YUKARI