Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınASÜ'lü Akademisyenler Başarıya Doymuyor

Tarih: 14-02-2014 20:09:26 + -


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Tunç’un “International Journal of Applied Ceramic Technology” dergisinde, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Balta’nın “Energy Conversion and Management” der


ASÜ'lü Akademisyenler Başarıya Doymuyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Tunç’un “International Journal of Applied Ceramic Technology” dergisinde, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Balta’nın “Energy Conversion and Management” dergisinde yayınlanan makaleleri ‘Yayın Teşvik Ödülüne’ layık görüldü.

 

- Yarıiletken Aygıtların Üretimiyle Elektronik Teknolojisi Gelişti -

 

Konya Teknokent’in yaptığı “A Sınıfı Dergilerde Yayınlanan Makaleler” değerlendirmesinde, “Bizmut Oksit Katkılı Polivinil Alkol (PVA) Ara Yüzeyli Au/PVA/n-Si Yapılarının Dielektrik Karakteristiğinin Artırımı” konulu makalesi ile Doç. Dr. Tuncay Tunç ödül aldı. Hazırladığı makale hususunda bilgiler veren Doç. Dr. Tuncay Tunç, gelişen teknolojide yüksek teknoloji ürünlerin önemli bir yer teşkil ettiğini belirtti. Dünyanın birçok ileri ülkesinde yarıiletken aygıtların üretimiyle, elektronik teknolojisinde çok büyük gelişmeler kaydedildiğini belirten Tunç, “Buna paralel olarak uzay, havacılık, bilgisayar ve iletişim gibi alanlarda büyük ilerlemeler sağlanmıştır. Günümüzde seramik, polimer ve kompozit nanomalzemeler, teknolojinin en cazip malzemelerinden sayılmaktadırlar. Boyutlarının küçük, yüzey alanlarının büyük olmasından dolayı, çeşitli uygulamalar için eşsiz mekanik, optik, elektronik, manyetik ve kimyasal özellikler sağlarlar. Bu çalışmada, nanoteknolojinin ve polimer yapıların bu üstün özellikleri yarıiletken teknolojisine uygulanmış ve oldukça güzel sonuçlar elde edilmiştir” dedi.

 

- Esas Olan Enerji Kaynaklarının Etkin ve Verimli Kullanımıdır -

 

Yine Konya Teknokent’in yaptığı “A Sınıfı Dergilerde Yayınlanan Makaleler” değerlendirmesinde, “Deneysel Olarak Tasarlanmış Nem Almalı Bir Soğutma Sisteminin Eksergoekonomik Açıdan Değerlendirilmesi” konulu makalesi ile Doç. Dr. Mustafa Tolga Balta ödül aldı. Dünya enerji tüketiminin nüfus artışına, endüstriyelleşmenin hızlanmasına ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak gün geçtikçe arttığını belirten Balta, artan enerji talebinin yanı sıra fosil kökenli enerji kaynaklarının rezervlerinin de hızla azaldığını kaydetti. Mevcut enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımının esas olduğunu belirten Doç. Dr. Mustafa Tolga Balta, “Günümüzde termodinamik sistemlerin enerji hesaplamaları, genelde termodinamiğin birinci kanuna göre yapılmaktadır. Bu tip hesaplamalarda, termodinamik sistemlerin performansının tam olarak belirlenebilmesi için enerji analizleri ile birlikte ekserji analizleri de yapılmaktadır. Lakin sadece performans değerlendirilmesi göz önüne alınarak yapılacak iyileştirmelerde -üretim maliyeti açısından konu ele alındığında- ilk önce enerji ve ekserji analizi uygulanmalı, daha sonra ekonomik analiz yapılarak etkin bir üretim gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği sorgulanmalıdır. Bu bağlamda, nem almalı bir soğutma sistemi tasarlanmış ve bu sisteme enerji, ekserji ve eksergoekonomik analizler uygulanarak, enerji ve ekserji akış diyagramları çıkartılmış, ekserjetik açıdan verimsiz olan ekipmanlar belirlenmiştir. Bunun yanı sıra soğutmanın maliyeti ortaya konmuştur” dedi.

 

ASÜ’nün son yıllarda yakaladığı başarı ivmesine akademisyenlerin önemli katkılar sunduklarını ifade eden Rektör Acar, Doç. Dr. Tuncay Tunç ve Doç. Dr. Mustafa Tolga Balta’yı çalışmalarından dolayı kutladı ve başarılarının devamını diledi. 

 
Bu haber 1263 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ASÜ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI