Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınBaşkan Nevzat Palta Personelimiz Bizim Dönemimizde Lale Devrini Yaşadı

Tarih: 26-02-2014 11:02:46 + -


Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, İtfaiye personeli ile bir araya gelerek toplantı yaptı.


Başkan Nevzat Palta Personelimiz Bizim Dönemimizde Lale Devrini Yaşadı

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, İtfaiye personeli ile bir araya gelerek toplantı yaptı.

Başkan Nevzat Palta, 10 yıllık süre içinde Aksaray Belediyesi İtfaiye Teşkilatını Türkiye’nin sayılı teşkilatlarından biri haline getirdiklerine dikkat çekerek şunları söyledi

“Ben şunu özellikle söyleyeyim. 10 yıldır belediye başkanlığı yapıyoruz. Benim bu görev sürem içerisinde ilk göreve geldiğimiz yıllarda belki kafamızda ilk revize etmemiz gereken hem mekân iyileştirilmesi anlamında olsun hem araç gereçlerin iyileştirilmesi konusunda olsun hem de bulunan personelin daha iyi eğitilmesi daha faydalı olması için ne yapılması gerektiği ile ilgili kafamızda hep değişik düşünceler vardı. Eski itfaiye binasının olduğu yer vardı. Yani ben oraya gittiğim zaman üzülüyordum. Utanıyordum da yani o 2004’lü yıllarda. Zaman zaman gittiğim oluyordu. Doğru düzgün oturacakları yerler yok, yatacak yerleri yok. Mutfakları yok. Fiziki şartların hiç hoş olmadığı insanın orada hele hele böyle hassas bir görevde olan insanların orada barınmasının çok doğru olmadığı bir mekân vardı. İşte biz o çerçeve içerisinde burayı değerlendirdik. Şu anda bulunduğumuz bina çoğu yerde olmayan hatta Anadolu’da çoğu ilde olmayan modern bir binayı buraya inşa etmiş olduk. Her türlü imkânı var. Yani yatakhanesinden tutunda salonuna kadar oturma yerlerine kadar her türlü imkânı var. Tabi burada önemli olan bunları sağladıktan sonra personelin gerekli özeni gösterip ona göre görev bilincini kazanması gerekiyor.

Yine bu çerçeve içerisinde biz mümkün olduğu kadar mevcut personelimizin iyi eğitilmesi için iyi eğitim alması için yapmış olduğu işi daha bilimsel mantık çerçevesi içerisinde değerlendirmesi için her türlü desteği verdik. Yine büyük bir kısmınız bu eğitimlere gitmişler. Tabi bunları almak lazım ama zaman içerisinde öğrendiğiniz şeyleri hayata pratiğe yansıtmanız gerekir diye düşünüyorum. Yansıttığınız kanaatindeyim. Çünkü yaptığınız iş çok büyük özveri isteyen bir iş. Dışarıdan baktığın zaman itfaiye personeli yatıyor derler ama durur durur bir iş yapar bir can kurtarır bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibi sevap alır diyor. Biz buna inanmış insanlarız. Bu çerçeve içerisinde her gün yangın olmasını tabii ki istemeyiz. Her gün bir felaketin olmasını tabii ki istemeyiz. Ama yangın olduğu zaman veya itfaiyenin müdahale etmesi gereken bir durum olduğu zaman da itfaiye personelinin en iyi şekilde donatılması lazım. Gerekli bilgi birikimine sahip olması lazım. Müdahale ettiği zaman da sonuca ulaşması lazım. O açıdan ben yeterli desteği aldığınız kanaatindeyim. Bundan sonra da eksik olan veya bu kursları almayan arkadaşlarımızın gerekli eksiklerini tamamlaması gerekir diye düşünüyorum. Evet, sonuçta bizler 10 yıldır belediye başkanıyız. Dolu dolu işler yaptık. İtfaiye başta olmak üzere bütün belediyemizin birimlerini daha rantabl hale getirerek içinde bulunduğumuz şehre daha iyi hizmet yapmanın derdi ve gayreti içerisinde olduk.

 

Çok şeyler yaptık. Şöyle baktığımız zaman sayfalar dolusu saatlerce anlatmamız gereken birçok hizmet yaptık. Helali hoş olsun. Sonuçta biz bu hizmetlere Allah rızası boyutuyla baktık. Çünkü yaptığımız iş insana yönelik bir iş. İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır düsturu içerisinde bu çalışmalarımızı yaptık. Hem fiziki anlamda şehrimizi geliştirdik projelerimizle şehrimizi ayağa kaldırdık aynı zamanda da bu insanların sosyal ve kültürel anlamda daha iyi yetişmesi daha iyi gelişmesi daha iyi bilgi edinmesi anlamında da sosyal ve kültürel belediyecilik olarak da çok şeyler yaptık.

Şöyle baktığımız zaman da zaman zaman emekli olan arkadaşlarımız geliyor. Geçen hafta 8 kişiyi emekli ettik. Tabi buda bizim için önemli. 2004’te biz göreve geldiğimizde mevcut personelin özellikle işçilerin ikramiyeleri verilmemiş nemalar duruyor. Key ödemesi dediğimiz keyler duruyor. Tabi bunlar uzun yıllara sabit bizden önce görev alan belediye başkanı arkadaşlarımızdan kalan şeylerdi. Biz hemen talimat verdik. Hiç unutmuyorum. O zamanın parası ile işçilerin 700 milyar parası vardı. Onları verdik. Memurların nemaları vardı onları verdik. Daha sonra key ödemesi vardı onları talimat verdik ki bizim dönemimizde olmamasına rağmen devlette devamlılık esastır mantığı içerisinde bizde hiçbir alacağı kalmasın dedik. Hakikaten de şu ana kadar belediye personelinin belediyemizden 25 kuruş alacağı yok. Hep duamız şuydu ben bunu zaman zaman söylerim. Allah bana personelinin maaşını ödeyemeyen bir belediye başkanı olmayı nasip etmesin dedim. Hamdolsun bu 10 yıllık zaman dilimi içerisinde daha bir gün dahi geciktirdiğimi geciktirildiğini hatırlamıyorum. Önceliğimiz o dedik. Dolayısıyla personel gittiği zaman parasının hangi gün yatırılacağını biliyor ne zaman alacağını biliyor. Bu kolay bir şey değil.

 

 Ekonomik durumu zor bir belediyeden devir aldık bunları biz. Borçları alan bir belediyeden devir aldık. Personele sonuçta borcu olan bir belediyeyi devir aldık. Ama daha sonra hamdolsun ki personelimiz tabiri caiz ise lale devrini yaşadı. Bunu çoğu kurumlarda göremezsiniz. Hele özel sektörde hiç göremezsiniz. Az çok o ayrı mesele. Memurlar devletin verdiğini diğerleri de iyi kötü sonuçta belirli bir miktar para alıyorlar. Ama düzenli para alması zamanında alması personel için çok önemli. Çoğu belediyelere baktığımız zaman bunların sıkıntılarını biz duyuyoruz yaşıyoruz. O açıdan ben kendimi bu konuda hakikaten şanslı hissediyorum. Belediyeye bir anda böyle bir sihirli el geldi her şeyi düzeltti. Böyle bir şey yok. Bu noktaya getirmek için gece gündüz çalıştık. Elimizden geldiği kadar dilimizin döndüğü kadar olması gerekeni yapılması gerekenleri yaptık. Her zaman söylediğim bir şey vardır. İş bilenin kılıç kuşananın. Elinde para olur parayı idare edemezsin. Elinde personel olur bakın birçok personel var. İdare edemezsen hiçbir anlamı yok. Bir kişinin yapacağı işi bile yaptıramazsınız. Para ve insanı yönettiğiniz zaman başarı ortaya çıkar. Bunu biz başardığımız kanaatindeyim.

Şu anda biz 10 yılın sonunda bunları söyleyebiliyorsak evet sonuçta nereden nereye diye kitap bastırmıştık biz. İşte belediyenin o ilk halini hatırlıyoruz. Bakın müteahhitler, firmalar belediyeye iş yapmaya çekiniyorlardı. Belediyenin ihalelerine girmiyorlardı. Niye? Şundan dolayı başkanım biz gireriz ama yarın paramızı alamayız. Zamanında alamayız. Zamanında ödenmiyor başkanım diye bize serzenişte bulunuyorlardı. Ama şu anda tıkır tıkır işleyen bir belediye yapar işini anında parasını alır. Büyük rakamları bile birkaç hafta içerisinde ödüyoruz biz. Hele hele emekli olan personeller geçen yanıma geldiler. Yarısını almışlar birkaç gün önce. Başkanım dediler. Ev alacağız falan dediler. Talimat verdim birkaç gün içerisinde aldılar bunlar hayal bile edilemezdi. Bakın eski arkadaşlarınıza sorun kaç günde almışlar emekli paralarını. 10 yıl 15 yıl önce emekli olanların paralarını kaç günde aldıklarını bir öğrenin. Birde şimdi ne kadar zamanda alıyorlar bir öğrenin kıyaslamayı öyle yapacaksınız. Başarı nasıl olurmuş belediye nasıl idare edilirmiş nasıl şehir idare edilirmiş kıyaslamak için elinizde somut veriler olacak. Dün böyleydi şehir bugün böyle dün belediye böyleydi bugün böyle. Dün personel şöyle rahattı bugün böyle. Hiçbir işçi kardeşimizin gözünü yaşlı göndermedik. Anasını ağlatmadık. Şimdi bakın emekli oluyorlar. Hepsiyle kucaklaşıyoruz helalleşiyoruz gönderiyoruz. Bizde bilirdik değil mi analarının gözyaşı dökmesini çocuklarını üzmesini bizde bilirdik. Ama ne dedik biz personel bir kere çalışacak. Ölçü nedir? Çalışmak. Çalışmayan adam babamın oğlu da olsa hiç fark etmez. Çünkü buraya geliyorsa bu mesai saati içerisinde herkes çalışacak. Ben çalışıyorsam oda çalışacak. Efendim ben yatayımda para alayım. Yok, böyle bir şey. Çalışmak istemiyorsan çıkarsın istifa eder gidersin gezersin. Veya kendine göre çok daha rahat bir iş bulabilirsin. Ama şuraya gelip imza attıysan personel çalışacak. Aldığı parayı helal ettirecek. Haramı helali bilecek. Birde aranızda sevgi ve muhabbeti bozacak hiçbir şey yapmayacaksınız dedik. Yani ideolojik davranmayacaksınız dedik. Allah için seveceksiniz. Kardeş olacaksınız.

Şu anda bakın 24 saat burada insan için kardeşlikten daha öte normalde. Beraber yiyorsunuz içiyorsunuz ağlıyorsunuz gülüyorsunuz. 24 saat burada berabersiniz. Eğer birbirinizi sevmezseniz birbirinizi Allah için kucaklamazsanız hem burada huzur olmaz hem de işinizde başarı olmaz. Yangına giderken birbirine küs olan gider mi? Yangındaki diyelim ki 15 kişilik ekipteki hiç kimse birbirini dışlamayacak. Herkes birbirini sevecek. Ölüme gerekirse beraber atlayacak. Bu iş böyle. Yola çıkıyorsanız beraber çıkıyorsunuz. Eski tabir var ya anca beraber kanca beraber. Her şeyiyle beraber olacaksınız. O yangında birisi müdahale ederken diğeri altta duracak. Yok, böyle bir şey. Herkes o fedakârlığı yapacak. Gerekirse benim kardeşim tehlikede diye ölüme atlayabiliyor musunuz? Bunu yapabiliyor musunuz başarılısınız. Yangından bir çocuğu kurtarabiliyor musunuz arkasından bir arkadaşınız atlayabiliyor mu? Ancak o zaman başarılı olursunuz. Bunu bir kere yapmak zorundasınız. İnşallah başarabildiğimiz başardığımız kanaatindeyim. Ama benim sizden özellikle başkanınız olarak isteğim bu aranızdaki sevgiyi muhabbeti kardeşliği daim edeceksiniz. Huzursuzluk duymayacağım zaten yok şu ana kadar. Epeyden beri kulağıma öyle bir şey gelmiyor. İnşallah aranızdaki kardeşliği birliği muhafaza eden diyorum. Yolunuza devam edin.

Bizde dediğim gibi bu hizmetimizin içerisinde başarının içerisinde 10 yıllık görev süremiz içerisinde herkesin emeği var. Bütün arkadaşlarımızın emeği var. Çünkü biz bu işe ekip olarak baktığımız için eğer itfaiye görevini yapmazsa kim eleştirilir? Oradaki personeli kim bilecek. Derler ki itfaiye personeli geldi yangında şöyle yaptı böyle yaptı kim eleştirilir belediye başkanı. Siz başarılı olursanız o başarı kime yansır bize yansır. Fen işleri veya imar işini iyi yaparsa. Dolayısıyla bizim 10 yıllık görev süremiz içerisindeki başarının altında hepinizin emeği var. Dışarıda bunu rahatlıkla savunacaksınız. Benim personelim bu işi yapmak zorunda. Ama bu zorla değil vicdani olarak. Zorla olmaz. Diyecek ki arkadaş biz 10 yıldır buradayız başkanımızla beraber gece gündüz çalıştık. Bak şu binayı biz yaptık. Şu yolları biz yaptık. Şu parkı biz yaptık Efor’u biz yaptık. Kılıçaslan parkını biz yaptık. Hali biz yaptık. Biz yaptık. Biz diyeceksiniz biz. Bunu diyebilmeniz lazım. Sonuçta sizin de emeğiniz var. Yıllar geçse bile o mesela aynı dönemde beraber çalıştık ya. Şunu diyebilmeniz lazım. Ben hala demir yollarını savunuyorum yani. Diyorum ki arkadaş Ankara-Eskişehir hızlı tren projesinde benim emeğim var diyorum. Eskişehir-İstanbul arasındaki projede benim emeğim var diyorum. İhalesini ben yaptım. Bizim dönemde yaptık. Ben yaptım derken genel müdür yardımcısı olarak benim uhdemdeydi. Bu bir hazdır bu bir zevktir. O tren giderken ben haz duyuyorum. Sizin de haz duymanız lazım. 10 yıl oldu bakın ben demiryollarından ayrılalı hala diyorum ki bakın falan böyle. Sizde yarın veya bugün çıktığınız zaman başardık biz yaptık benimde emeğim var benimde katkım var diyebilmeniz lazım. İnşallah o noktaya gelinmiştir diye düşünüyorum. İnşallah bundan sonra hayırlı olur. Tabi bizler bundan sonra aday olmayacağız. Ama sonuçta bu şehirde bu memlekette güzel bir anı bıraktığımız kanaatindeyim. Güzel hizmetleri ortaya koyduğumuz kanaatindeyim. Sonuçta inşallah hep söylediğimiz bir söz var. Ne diyorduk. Önemli olan hayırlı bir insan olmak. Önemli olan arkasından hayırla anılan bir insan olmak. Önemli olan şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak.

 Hayatın her kademesi odur. Belediye başkanı da olsan milletvekili de olsan başbakan da olsan cumhurbaşkanı da olsan. şu gök kubbede hoş bir seda bırakabiliyoruz mu? Önemli olan o. Ne insanlar geldi geçti. Ne belediye başkanları geldi geçti. Ne milletvekilleri ne başbakanlar geldi geçti. Kimini hayırla anıyoruz kimini. Yani menderesi asanları hayırla anan var mı? Veya rahmetli Özal’a suikast yapanları hayırla anan var mı? Ama Özal’ı hayırla anıyoruz değil mi? Menderesi bu millet hayırla anıyor mu? Tayyip beyi hayırla anıyor mu? Anıyor. Anacakta. Niye? Bu memlekete kim hayırlı iş yaptıysa yanlış yapan 28 Şubat sürecindeki yapılanları kim hayırla anıyor?

Geçen başbakanımız da aynı şeyi söyledi. Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya! Diye Necip Fazıl Kısakürek’in şiiri var ya. Öz yurdumuzda garip hale getirdiler bizi. Yaşanmaz hale getirdiler bu toprakları insanlara. Zulüm sıkıntılar. Ama inşallah bundan sonra Türkiye’miz iyiye gidiyor. Ülkemiz iyiye gidiyor. Biraz sıkıntılı süreçler olabilir ama bu sıkıntılı sürecin de altında bakın gençler başarı yatıyor. Eğer Türkiye bugün iyi bir noktaya geldiyse bunu biz istiyoruz bizi sevenler istiyor ama bizi sevmeyenlerde Türkiye’nin bu başarısını kıskanıyorlar. İsterler mi Ortadoğu’da bir tarafı Asya diğer tarafı Avrupa olan balkanlara açılan bir yerde güçlü bir Türkiye’yi kim ister? Düşmanlarımız istemezler canım bu kadar basit. Dostlar ister. Dostlar güçlü bir Türkiye’yi ister. Bugün Bosna’ya gidiyorsun. Bosna Hersek deki insanlar güçlü bir Türkiye’yi istiyor ama bir bakıyorsunuz batıda bazıları istemiyor. Niye? Kendilerine rakip gelen bir Türkiye var. Adam istemiyor. Üçüncü hava alanı yapılacak diyor karşı çıkıyorlar. Bunun mantığı var mı? Niye güçlü bir Türkiye’nin güçlü bir Türk hava yollarının olması rahatsız ediyor. Ama bizim insanımızın gurur duyması lazım. Hayırla yapılan güzel işlerde şehrimizde öyle. İnşallah dediğim gibi bu yapılan güzel hizmetler hayırlı hizmetlerle de bizden sonra  hayırla anılırız diye düşünüyorum

Tekrar teşekkür ediyorum ben. İnşallah hepinize veda değil ama laf oraya geldi. İnşallah bundan sonra benim sizden isteğim arzum bir başkanınız olarak bu bahsettiğimiz ölçüleri hiç bırakmayın. Birbirinizi sevin. Birbirinizi sevin birbirinizi kucaklayın. Birbirinize muhabbetle sarılın kardeş olun. Emekli olanlar buradan irtibatınızı kesmesin. Kolay değil 25 yıl 30 yıl insanlar burada her şeyini paylaşıyor. Ayrıldıktan sonra bile buradan muhabbetiniz kesilmeyecek. Ben belediyeciyim ben itfaiyeciyim diyebilmeniz lazım. Bunları korumanız lazım. Birde sonuç olarak bizimle beraber çalıştınız ama bundan sonra da inşallah gelen arkadaşımızla sonuçta yine aynı heyecanla yine aynı aşkla yine Allah rızası için görevinizi en iyi şekilde yapacaksınız. Çünkü sizin aldığınız eğitim aldığınız terbiye aldığınız değerler bunu gerektirir diyorum ben. Hepinize başarılar diliyorum”

 

İtfaiye müdürü Ali Arı: Bu görev süreniz içerisinde bize vermiş olduğunuz destekten dolayı şahsınıza hem de Hüseyin beye şükranlarımızı sunarız teşekkür ederiz. İtfaiye müdürlüğü bizim görev yaptığımız süre içerisinde alması gereken desteğin çok daha fazlasını aldı. Eksiklerimizin tamamını giderdik. Şu anda itfaiye belki İç Anadolu’daki en iyi en düzenli araç olarak malzeme olarak eğitim olarak daha iyi bir konuma gelmesini sağlamış olduk. Ondan dolayı vermiş olduğunuz desteklerden dolayı çok teşekkür ederim başkanım”

 
Bu haber 1276 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI