Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınBaşkan Nevzat Palta Tarihi Aksaray Evlerimizi Filim Yapımcılarının Hizmetine Sunabiliriz

Tarih: 08-02-2014 12:09:25 + -


Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, belediye tarafından restore ettirilen tarihi Aksaray evlerinin film yapımcılarının hizmetine sunularak Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlanabileceğini belirtti.


Başkan Nevzat Palta Tarihi Aksaray Evlerimizi Filim Yapımcılarının Hizmetine Sunabiliriz

BAŞKAN NEVZAT PALTA “TARİHİ AKSARAY EVLERİMİZİ SİNEMA, DİZİ VE FİLİM YAPIMCILARININ HİZMETİNE SUNABİLİRİZ”

 

AKSARAY SİNEMA ÇEKİMLERİ

  İÇİN ÇOK UYGUN BİR ŞEHİR

 

 

SELÇUKLU, OSMANLI VE CUMHURİYET DÖNEMİNE AİT ESERLER BİRARADA

 

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, belediye tarafından restore ettirilen tarihi Aksaray evlerinin film yapımcılarının hizmetine sunularak Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlanabileceğini belirtti.

Tarihi Aksaray evlerinde inceleme yapan Belediye Başkanı Nevzat Palta, evlerin kültürel faaliyetlerde kullanılacağını ancak Aksaray’ın tanıtımı açısında da film yapımcılarının hizmetine sunulabileceğini ifade ederek yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi

“Şimdi burası bizim Aksaray’daki klasik Aksaray evleridir. 1900’lü yılların başları 1904-1905 gibi yapılmış. Tabii uzun yıllar bu binalarımızda değişik insanlarımız milletvekilleri uzun süre oturmuşlar ve burada güzel hizmetler vermişler. 2 bina görülüyor ama bu yandaki bina 2 tanesinin birleşiminden oluşmuş. 3 konak diyebiliriz rahatlıkla. Ama birleştirilerek büyük bir konak elde edilmiş. Bunun gibi Aksaray’ımızda onlarca bu mimari tarzda yapılmış oluşturulmuş tarihi Aksaray evlerimiz var. Burası geçmiş yıllarda Aksaray belediyesine kazandırıldı. Daha bu süreç içerisinde dedik ki güzel bir proje yapalım. Burayı değerlendirelim Aksaray’a yakışan bir tarzda, Aksaray’ın tarihi evlerini ortaya çıkartma anlamında değerlendirdik.

Bundan bir kaç sene önce ihalesini yaptık. Burayı restore ettirdik. Yaklaşık 850.000 eski parayla 850 milyar +KDV gibi bir fiyata ihale ettik. Ve şu anda bitti Tabii ki burası bildiğimiz klasik ev tarzında olmadığı için inşallah bittikten sonra sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanacağız. Yani bu hanımlara yönelik olabilir. Gençlere yönelik olabilir. Veya içerisini güzel bir dekorasyon yaptıktan sonra dışarıdan gelen misafirlerimize veya Aksaraylı insanlarımıza otantik ve tarihi bir mekân içerisinde hizmet etme şansımız olacak.

 

BU BÖLGE TARİHİ ESERLERLE DOLU KÜLTÜR ADASI

 

Şimdi bu Osmanlı dönemi diyebiliriz 1900lü yıllar olduğu için hemen yan tarafında Selçuklu var. Yan tarafı Zinciriye medresesi. Uzun yıllar üniversite görevi yapmış bir eserimiz. Yan tarafında paşa hamamı var. Şu anda fiili olarak kullanılıyor. Hemen diğer tarafı da Cumhuriyet dönemi Azmi Milli. Tarihi bir un fabrikamız. Biz zati Atatürk’ün talimatı ile kurulmuş bir fabrikamız. Hemen yan tarafında da 3 tane tarihi Selçuklu köprümüz var. Hemen onun akabinde de Cumhuriyet dönemi diyebiliriz. 1920’li yıllarda yapılmış kültür evi var. Eski kaymakam evi dediğimiz bir ev. Dolayısıyla bu ada her şeyi içerisinde Selçukluyu Osmanlıyı ve Cumhuriyeti yaşatan tarihi eserlerin bulunduğu bir ada. Dolayısıyla burası kültür adası oldu  Rahatlıkla burada turistler olsun dışarıdan gelen insanlarımıza güzel bir eserler hizmet sunma imkânı olacak.

 

AKSARAY SİNEMA ÇEKİMLERİ İÇİN ÇOK UYGUN BİR ŞEHİR

 

Aksaray’ımız özellikle sinema filmleri çekimi için çok uygun bir mekân. Uygun bir şehir.  Aksaray’ın şöyle bir özelliği de var. M.Ö. 8000’li yıllara dayanan yaklaşık 10.000 yıllık tarihi var. İçerisinde birçok medeniyetleri barındırmış. Hıristiyanlık olsun İslam dönemi olsun. Tabii ki tarihi ipek yolu üzerinde olması hasebiyle de aynı güzergâhta işte Sultanhanı’dır Ağzıkarahan’dır tepesi delik handır buna benzer kervansaraylar var. Buralarda çok sayıda sinema filmi çekildi. Ihlara vadisinde rahatlıkla sinema filmlerine mekân olabilecek bir yerlerimiz var.  Güzel yer altı şehirleri. Dolayısıyla bu her türlü sinema filminin her türlü zaman dönemini yaşatacak uygun yerler Aksaray da bulunuyor. O açıdan biz bütün ekibi sinema yapımcılarını buraya davet ediyoruz.

Önceki dönemlerde de Sultanhanı’n da film çekildiğini biliyorum. Aksaray’ın değişik mekânlarında film çekildiğini biliyorum. Yakın zamanlarda işte özellikle İslam tarihi o dönemlere ait. Yakında geçen yıllarda çekildi. Yine bu sene gelecekler görüştük Filmler çekilip değişik kanallara satılıyor. Yine bizim Zinciriye medresesinde filmler çekildi. Dolayısıyla bu mekânlar film çekimlerine hazır. Bunu özellikle söylemek istiyorum. Doğal bir film platosu var. Doğal mekânlar doğal ortamlarda bu işleri rahatlıkla yapabiliriz.

Tabii ki burada film yapımcılarını özellikle dizi film yapımcılarını Aksaray’ımıza davet ediyoruz. Burada sinema yapmak için film yapmak için tüm mekânlar ortamlar var. Buradan bütün yapımcılara çağrıda bulunuyoruz”.

 
Bu haber 949 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI