Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınCHP otoparklarla ilgili basın bildirisi yaptı

Tarih: 08-01-2014 15:02:53 + -


Aksaray Belediyesi tarafından otopark ücretleri ile ilgili olarak dün yapılan açıklamadaki iddialar özetle şunlardır. Belediye Başkan Adayımız Sayın Doğan Koşar’ın mahkeme kararını gizleyerek halkı siyasi amaçla yanlış yönlendirdiğini,park ücreti almala


CHP otoparklarla ilgili basın bildirisi yaptı

Aksaray Belediyesi tarafından otopark ücretleri ile ilgili olarak  dün yapılan açıklamadaki  iddialar özetle şunlardır. Belediye Başkan Adayımız Sayın Doğan Koşar’ın mahkeme kararını gizleyerek halkı siyasi amaçla yanlış yönlendirdiğini,park ücreti almalarının yasal olduğunu ve sayın Doğan Koşar tarafından açılan davanın reddi nedeniyle kendileri lehine avukatlık ücreti hükmedildiğini ve Danıştay temyiz yolunun açık olduğunu vs belirtmiştir.

            Ben öncelikle CHP Belediye Başkan Adayımız olan sayın Doğan Koşar’ı hem trafiği felç eden hem de halkımıza maddi olarak sıkıntı yaratan bu uygulamayı duyarlılık göstererek yargıya taşıyıp halkımızı rahatlatan bir karar aldığı için hem kutluyorum hem de   halkımız adına teşekkür ediyorum.

 

            Şimdi iddialara gelelim.

 

1)Sayın Doğan Koşar mahkeme kararını siyasi amaçla gizledi deniyor.Çok güncel  bir örnekle açıklamak gerekirse; mahkeme kararı Türkiye’den Suriye’ye giderken, savcı kararı ile durdurulan ve arama yapılmak istenen ancak  içinde insani yardım malzemeleri(yiyecek giyecek,ilaç vs) taşıdığı için devlet sırrı kabul edilen(!) ve arattırılmayan bir TIR mı ki gizlesin, gizlebilsin…Mahkeme kararları herkese açıktır, alenidir.Taraflar dahil, basın ve ilgililer her zaman  görebilecek durumdadır, nitekim görmüşlerdir.Dolayısıyla gizleyebilme imlanı olmayan bir kararı gizledi demek akıllara ziyandır.Dolayısıyla bu iddia asılsız ve çürüktür. Asıl, siyasi amaçla halkı kandırmak olsa olsa bu iddiadır.

 

2)Park ücreti almak belediye yasasına göre yasaldır deniliyor.Öncelikle bu iddianın ileri sürülme zamanı ve zemini yanlıştır.Çünkü bu iddia,   adayımız Sayın Doğan Koşar’ın açtığı otopark ücretlerinin iptali davasında  belediyece mahkemede   ileri sürülebilir. Nitekim sizlerin elinde de olan kararın verildiği ilgili idare mahkemesinin  dosyasında bu iddia davalı belediyece ileri sürülmüştür. Mahkeme, karşılıklı bu iddiaları incelemiş ve belediyenin bu iddiasını haksız bulduğu için  ‘’gelinen noktada dava konusu işlemin kendi binası ya da parselinde otopark bulunmadığı için cadde ve sokaklardaki genel otopark alanından yararlananlardan otopark ücreti istenmesine ilişkin kısmının hukuka aykırı olduğu sonucuna ulaşılmış ve İPTALİNE karar verilmiştir’’demiştir. Şimdi burada dikkat edilmesi gereken iki şey var bir tanesi belediye mahkeme kararının asıl ve can alıcı noktası olan bu kısmını ya görmemekte yada bilerek anlatmamaktadır. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise belediyenin  aldığı otopark ücretinin hala kanuna uygun olduğunu basın aracılığı ile tartışmasıdır. Oysa biraz önce belirttiğimiz gibi konu yargıya taşınmış,yargı bu iddiaları zaten  tartışmış kararını vermiş ve hukuka aykırı demiştir.

 

3)Belediye tarafından yapılan  açıklamalarda  ısrarla vurgulamaya çalıştıkları bir hususta kararda kendileri lehine hükmedilen vekalet ücreti kısmıdır.

 

-Öncelikle bu hususta şunu söylemek gerekir ki bir mahkeme kararının bir ana hükmü bir de tali hükmü olur. Belediye sanki yargıya taşınan olayın ana konusu veya can alıcı noktası kendileri lehine hükmedilen vekalet ücreti gibi yansıtarak halkı aslında kendileri siyaseten yanıltmak istiyor.Yani burada can alıcı nokta mahkemeye dava açarken davacı Doğan Koşar’ın yaptığı yargılama gideri harç vs veya dava sonunda davalı belediye lehine hükmedilen avukatlık ücreti değildir. Dava konusu idari işlemin iptali veya reddidir.Halkımızı ilgilendiren kısmı budur.

- Kaldı ki hukukçular çok iyi bilirler ki söz konusu davada davayı açan adayımız Sayın Doğan Koşar davayı vekil olarak yani avukat olarak açmamıştır, vatandaş Doğan Koşar olarak açmıştır.Yani asildir . Ayrıca dosyada kendisini bir avukat ile de temsil ettirmemiştir. Dolayısıyla davayı yüzde yüz kazansa bile avukat tutmaksızın davayı açan davacı Doğan Koşar’a lehine vekalet ücreti hükmedilmez. Oysa belediye kendisini vekil avukat aracılığı ile temsil ettirdiği için davanın niteliğine ve kabul ve red oranına göre değişen vekalet ücretine yasa gereği hükmedilmiştir.

-Bir diğer açıdan da vekalet ücretini davayı kazanmak olarak lanse etmeye çalışan belediye biraz önce yukarıda bahsettiğimiz ancak kararın halk açısından özünü oluşturmayan yargılama giderlerinden de hiç bahsetmiyor.Oysa bu da kararda var. Davacı Doğan Koşar’ın davayı açarken yaptığı yargılama giderlerinin yarısı olan 115,70 TL nin davalı idareden alınarak davacı Doğan Koşar’a verilmesine karar verilmiş ve kararda da yazmıştır. Yargılama giderleri davayı kaybeden tarafa yüklenir. Onların iddiasına göre davayı kazandılar ise mahkemenin buna hükmetmemesi gerekirdi.

 

4)İlgili mahkeme kararında kararın tebliğinden itibaren 30 gün içinde Danıştay temyiz yolu açık olduğu belirtilmiş. Belediye de karardaki asıl noktaları açıklamalarına almasalar da bu hususu almışlardır. Ancak temyiz ile ilgili bir şeyi açıklamalarında belirtmemişlerdir.Kararı temyiz ettiklerini belirtmemişlerdir. Kararı temyiz etmek kararı kendileri açısından doğru bulmayan ve ya beğenmeyen tarafın kararı BOZMASI için başvuracağı bir kanuni yoldur. Kararı temyiz eden Doğan Koşar değil belediyedir. Buradan şu sonuçlar çıkalr.Belediyenin bozdurmak için temyiz ettiği kararı Doğan Koşar’ın gizlemesinde bir mantık olabilir mi.Bir başka açıdan kazandıklarını iddia etmeye çalıştıkları davayı kazanmışlar ise bozulması için neden temyiz etmişlerdir.

 

            En nihayetinde vatandaşın maddi ve manevi çıkarını gözetmek yerine adayımızın hukuk mücadelesi ile kazandığı davayla vatandaşımızı rahatlatmak yerine dayanaksız iddialarla olayı çarpıtmak gurur meselesi yapmak doğru bir davranış olmayıp hele de kamu hizmeti görmesi gereken belediyeye yakışmayan tavırlara girmesi kabul edilemez.Tekrardan belirtmek isterim ki  adayımızı, halkçı belediyeciliğin mücadelesini şimdiden vermeye başladığı için kutluyor ve teşekkür ediyorum.Kamuoyuna saygı ile sunulur.
Bu haber 1620 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER CHP Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI