Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınÇiğ süt üretim kapasitesinin geliştirilmesi konulu seminer düzenlendi

Tarih: 29-01-2014 11:34:13 + -


Çiğ süt üretim kapasitesinin geliştirilmesi konulu seminer düzenlendi


Çiğ süt üretim kapasitesinin geliştirilmesi konulu seminer düzenlendi

Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde gerçekleştirilen projelerin tam olarak hayata geçirilmesi ve halk nezdinde AB’ye üyelik sürecimizin daha sağlıklı anlaşılabilmesi için valiliklerin AB ile ilgili konularda hizmet kapasitesinin artırılması amacıyla geliştirilen “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” kapsamında Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışmasından AB Uzmanlık Eğitimine, Eğiticilerin Eğitimi Programından Şehir Eşleştirme Programına kadar birçok faaliyet gerçekleştiriliyor. Birbirinden farklı alanlarda gerçekleştirilen faaliyetlerin en önemlilerinden biri de her ilin kendi ihtiyaçları ve öncelikleri çerçevesinde geliştirilen “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri”.

Tüm pilot illerin faydalandığı Kapasite Geliştirme Faaliyetlerinin temel amacı pilot illerde AB ile ilgili konularda kurumsal kapasiteyi geliştirmek. Bu doğrultuda ilk olarak 2013 yılının mart ve mayıs ayları arasında gerçekleştirilen Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışması ile pilot illerin AB ile ilgili konulardaki ihtiyaç ve öncelikleri tespit edildi.

26 Haziran 2013 tarihinde çıkılan Kapasite Geliştirme Teklif Çağrısına 20 pilot ilden toplam 69 adet teklif alındı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 69 tekliften 40 tanesinin desteklenmesine karar verildi. Gerçekleştirilecek faaliyetler arasında enerjiden, çevre politikasına, kırsal kalkınmadan proje yazımının yerel düzeyde artırılmasına kadar birçok yenilikçi fikir ve konu yer alıyor.

2014 yılının ocak ve mart ayları arasında gerçekleştirilecek 40 adet Kapasite Geliştirme Faaliyeti ile yerel düzeyde AB heyecanının daha güçlü bir şekilde hissedilmesi amaçlanıyor.

İlimizde de bu amaç doğrultusunda Aksaray Valiliği AB Koordinasyon Merkezi tarafından "Hayvancılık İşletmelerinde Çiğ Süt Üretim Kapasitesinin Geliştirilmesi Semineri" düzenlendi.

Özel bir otelin konferans salonunda düzenlenen seminere Aksaray Vali Vekili Kubilay Ant, Belediye Başkan yardımcısı Abdurrahman Sertdemir,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Doğan İpek, AB Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı Koordinatörü Şebnem Gürbüz, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Kodeksi Dairesi Birim Sorumlusu Halil Apaydın, Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığından Veteriner Hekim Tevfik Fehmi Fırat, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, ilçe kaymakamları, kooperatif başkanları ile çiftçi ve üreticilerimiz katıldı.

Aksaray Vali Vekili Kubilay Ant yaptığı konuşmada; “AB katılım süreci çerçevesinde ülkemizdeki 20 ilde AB ofisleri kurulmuştur. Aksaray ilimizde bu 20 ilden bir tanesidir. Dolayısıyla İlimiz öncelik verilen iller arasındadır.

Biz AB üyesi ülkelerle olan ilişkilerimizde İlimizin hangi konularda öne çıkması gerektiği konusunda bir dizi çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımıza ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kesiminden temsilciler katıldılar. Bu çalışmalar sonucunda İlimizde en ön planda tarım sektörünün olduğunu gördük. Aksaray’da tarımsal üretimin ve tarıma dayalı sanayi üretiminin çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu çerçevede bu semineri düzenlemiş bulunuyoruz.

Sonuç olarak bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve İlimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. ”dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Doğan İpek ise; “Bilindiği üzere halkımız gelirinin büyük bölümü tarım ve hayvancılıktan karşılamaktadır. İlimizde 17.442 ailemiz büyükbaş hayvancılık, 3.500 ailemiz ise küçükbaş hayvancılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Son on yılda ilimizdeki büyükbaş hayvan sayısı 72.000 den 199.000 e, küçükbaş hayvan sayısı ise 335.000 den 424.000 e çıkmıştır. Hayvancılığın gelişmesi için gerekli olan yem bitkilerinden yonca ekim alanı 26.800 dekardan 95.000 dekara, mısır 24.720 dekardan 52.000 dekara, fiğ üretimi ise 9.500 dekardan 31.000 dekara ulaşmıştır. Hayvancılığın gelişmesinde en büyük etken olan üreticilerimizin örgütlenmesine büyük önem verilmiş ve İl Müdürlüğümüzün yoğun çalışmaları neticesinde 90 adet kalkınma kooperatifi kurulmuştur. Bu kooperatifler sürekli desteklenmiş ve İlimiz Ülkemizde bu konuda örnek ve model bir şehir olmuştur.

İl Müdürlüğümüzce çiğ sütte kalitenin artırılması ve hayvan refahının yükseltilmesi amacıyla sahadaki personelimiz tarafından 996 çiftçimize eğitim verilmiş ve son dört yıl içeresinde 1066 üreticimize sertifika verilmiştir.

İlimizde yaklaşık olarak günlük 2000 ton süt işleyebilecek AB standartlarında ve Bakanlığımızdan onay belgesi almış 22 adet süt işletmesi ve 72 adet süt toplama merkezi bulunmaktadır. İlimizin şu anki günlük süt üretimi 1200 ton civarındadır. İlimizde üretilen süt ürünleri iç piyasada tüketildiği gibi 19 ülkeye de ihracat yapılmaktadır.2013 yılında 12.414.000 kg süt ürünü ihraç edilmiştir.

Bugün burada düzenlenen bu seminer sektöre ne kadar çok önem verildiğinin bir göstergesidir. Bu seminerin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum. ”dedi.

Konuşmaların ardından AB Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı Koordinatörü Şebnem Gürbüz tarafından “12 Nolu Gıda Güvenliği faslı kapsamında gelinen aşama ve yapılması gerekenler” konulu sunum yapıldı.

Daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü, Gıda Kodeksi Dairesi Birim Sorumlusu Halil Apaydın tarafından “Çiğ süt üretiminde hijyen” konulu ve yine Bakanlığımız Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığında görevli Veteriner Hekim Tevfik Fehmi Fırat’ın hazırladığı “Çiftlikte hayvan refahı uygulamaları” konulu sunumlara geçildi.

Sunumların ardından üreticilerimizin sorularının cevaplandığı bölümle programın seminer bölümü sona erdi.

Öğle yemeğinin ardından tüm katılımcılar, çiftliklerde hayvan refahı ve iyi hijyen uygulamalarının yerinde gösterilmesi amacıyla İlimizde bulunan ve özel bir şirkete ait olan uygulamalı hayvancılık eğitim merkezine hareket ettiler.
Bu haber 2355 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI