Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altınİl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Başkan Nevzat Palta'ya Teşekkür Plaketi

Tarih: 07-02-2014 10:35:28 + -


Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’yı makamında ziyaret 10 yılda Aksaray’a çok büyük hizmetlerde bulunduğunu bunların arasında Aksaray’ın kültür ve Turizmine sağladığı çok büyük katkılar olduğunu söyled


İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Başkan Nevzat Palta'ya Teşekkür Plaketi

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNDEN BAŞKAN

           NEVZAT PALTA’YA TEŞEKKÜR PLAKETİ

   

     BAŞKAN NEVZAT PALTA

“ TARİHİ ESERLERİMİZİ GÜN

          YÜZÜNE ÇIKARTTIK”

 

“TARİHİ  ESERLER BİZİM İÇİN KİMLİKTİR,KİŞİLİKTİR, TAPUDUR”

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın Aksaray’da kültür ve turizmin geliştirilmesi hususunda önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekerek “Başta Somuncu Baba Külliyesi olmak üzere Ulu cami Eğri Minare çevre düzenlemesi, tarihi konaklarımızın, köprülerimizin restorasyonu özellikle II. Kılıçaslan Hamamının restorasyonu ve azmi milli sanayi müzesi gibi çok önemli hizmetlerinden dolayı Başkanımıza Teşekkür ediyoruz” dedi

 

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’yı makamında ziyaret 10 yılda Aksaray’a çok büyük hizmetlerde bulunduğunu bunların arasında Aksaray’ın kültür ve Turizmine sağladığı çok büyük katkılar olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Nevzat Palta Aksaray’da kültürel ve tarihi değerlerin ortaya çıkarılması anlamında çok önemli çalışmalar yapıldığı belirterek şunları söyledi

“Ben öncelikle Mustafa kardeşimize teşekküre diyorum. Tabii ki biz 10 yıllık belediye başkanlığım süresi içerisinde bu zamanın belirli bir dilimini Mustafa Doğan kardeşimizle beraber çalıştık. Tabii ki burada biz belediyeciliği sadece klasik anlamda yapılan hizmetler ve işler olarak hiçbir zaman görmedik. Belediyecilik tabii ki klasik belediyecilik anlayışı ile beraber de sosyal ve kültürel anlamda da mutlaka yapılması gerekir diye düşündük. Bu çerçeve içerisinde de özellikle son 5-6 yıl içerisinde tabii ki ilk yıllarda yapmışızdır ama son 5-6 yıl yoğunlaştırdık.

Bu çerçeve içerisinde özellikle sosyal anlamda kültürel anlamda tarihi değerlerin ortaya çıkarılması konusunda çok büyük çalışmalar ve emek verdik. Tarihi kentler birliğinin burada bize çok büyük katkısı olmuştur. Prof. Dr. Metin Süzen hocamızın bize çok büyük emeği olmuştur. Yine Konya’dan Selçuk üniversitesindeki hocalarımızın çok büyük katkısı olmuştur. Bu çerçeve içerisinde tarihi değerlerimizin tarihi eserlerimizi Somuncu Baba’dan Ulucami’sine kent meydanına hamamlarına tarihi konaklarına köprülerine azmi millisine veya türbelerimizin onarılmasına Bunlar bizim tabiri caiz ise tapularımızdır. Kimliklerimizdir. Eğer bu değerlerimizi biz merkez için söylüyorum şehirden çekip aldığımız zaman Aksaray’ın hiçbir özelliği ve anlamı kalmaz. Dört tane beton yığını başka bir anlamı kalmaz.

Dolayısıyla bu eserler bizim için kimliktir kişiliktir tapudur. Bunları bizim ortaya çıkarıp bizden sonraki nesillere de bunları aktarmamız lazım. İşte bugün 800 yıllık eserler bunlar. Selçuklu eserleri olmak üzere azda olsa Osmanlı eserleri var. Tabii ki bunları gün yüzüne çıkarttık. İnşallah bundan sonraki nesilde geçmişle geleceğin bağını kurma konusunda bu eserlere sahip çıkarlar diye değerlendiriyorum. Yine bütün bunlarla beraber de kültürel ve sosyal faaliyetlere çok önem verdik. Toplumun bilgi ve kültür seviyesi yükselmesi için tiyatrolarından konferanslarına söyleşilerine panellerine kadar her yıl yüzlerce desem abartılı değil programlar ortaya koymuşuzdur. Okullarla ciddi programlar yapmışızdır. Sinema günleri yapmışızdır. Yani saymakla bitmez. Şu anda tek tek anlatmaya gerek yok ama bunları özenle yaptık.

Amacımız şehri geliştirirken tek yönlü değil sosyal anlamda kültürel anlamda tarihi ile değerleri ile beraber şehri ayağa kaldırmanın gayreti içerisinde olduk. Başardığımız kanaatindeyim. Tabii ki daha yapılacak işler olabilir mutlaka vardır. Ama bütün bunlarla beraber benim özellikle istirhamım bu yapılanlara sahip çıkacağız, muhafaza edeceğiz. Yenileri ilave olarak gelebilir. O açıdan ben güzel ve hayırlı şeylere vesile olduğumuz kanaatindeyim. İşte kültür müdürlüğümüzle valiliğimizle beraber de bu çalışmaların bir kısmını beraber yürütmüşüzdür.  Ben o açıdan teşekkür ediyorum. Mustafa kardeşimize teşekkür ediyorum. Tabii ki bu çalışmaların değişik yerlerinde onunda emeği olmuştur. Bize her zaman katkıları olmuştur. Teşekkür ediyorum.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ise yaptığı açıklamada Başkan Nevzat Palta’nın Aksaray’daki kültürel miras ve tarihi değerlere çok ciddi katkılar sağladığını ifade ederek şunları söyledi “ 10 yıllık süre içerisinde ilimizin kültür ve turizm alanlarında biz müdürlüğümüz ve bakanlığımız çerçevesinde sayın başkanımızın yapmış olduğu faaliyetleri değerlendirmek üzere kültür ve turizm müdürlüğü olarak öncelikle ilimizin tarihi değerlerinin ortaya çıkartılması tarihi kimliğinin kazandırılması hususunda başkanımızın yapmış olduğu çalışmalara istinaden kendisine bir plaket takdiminde bulunduk. Kendileri de kabul ettiler sağ olsunlar. İlimizde özellikle bu süre içerisinde kültür ve turizmin geliştirilmesi hususunda önemli çalışmalar oldu. Başta Somuncu Baba Külliyesi olmak üzere Ulu cami Eğri Minare çevre düzenlemesi yine tarihi konaklarımızın, köprülerimizin restorasyonu özellikle II. Kılıçaslan Hamamının restorasyonu gibi azmi milli sanayi müzesi çalışmaları ilimizin kültür ve turizmine ilerleyen yıllarda daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bunların yansımaları önümüzdeki yıl itibari ile olacak. İlimiz tarım, ticaret ve sanayide hızla ilerleyişine paralel olarak kültür ve turizm alanında da önemli gelişmeler oluyor.

 Geçen yıl turizmde biz 853 bin sayısına ulaştık. Bu yıl itibari ile hedefimiz 1 milyon. Aksaray bu şekilde yapılan faaliyetlerle çalışmalarla inşallah kültür ve turizm alanında da kendi bölgesinde önemli bir vilayet olma noktasında ilerliyor. Bütün bu çalışmalarda tabii ki belediye başkanımızın çok ciddi katkıları oldu. Biz kendilerine bu süre içerisinde vermiş oldukları çaba ve gayretlerden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya Aksaray’ın kültür ve turizmine sağladığı büyük katkılardan dolayı teşekkür ederek plaket verdi.

 
Bu haber 1051 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI