Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKapalı Çarşı Esnafı Başkan Nevzat Palta İle Biraraya Geldi

Tarih: 04-02-2014 06:10:19 Güncelleme: 06-02-2014 06:52:19 + -


Yaşar Akbaş, Osman Özgül, Hakan Gümüşsoy, Muhterem Gür ve Ramazan Göktaş’tan oluşan Kapalı Çarşı Mütevelli heyeti tarafından Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya kahvaltılı istişare toplantısı düzenlendi.


Kapalı Çarşı Esnafı Başkan Nevzat Palta İle Biraraya Geldi

KAPALI ÇARŞI ESNAFI BAŞKAN NEVZAT PALTA İLE KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ

 

BAŞKAN NEVZAT PALTA “KAPALI ÇARŞI ŞEHRİN CAN DAMARI”

 

Yaşar Akbaş, Osman Özgül, Hakan Gümüşsoy, Muhterem Gür ve Ramazan Göktaş’tan oluşan Kapalı Çarşı Mütevelli heyeti tarafından Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya kahvaltılı istişare toplantısı düzenlendi.

Çavuş pidede düzenlenen programa Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş ile çok sayıda kapalı çarşı esnafı katıldı.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, toplantıyı tertipleyen kapalı çarşı mütevelli heyetine teşekkür ederek şunları söyledi “ Mevlam nasip etti doğduğumuz büyüdüğümüz  ekmeğini yediğimiz bu şehirde bize aktif bir şekilde 10 yıl hizmet ettik. Önemli olan geriye döndüğümüz zaman hayırla anılan insan olmak çok önemli bunlar. Arkasından gök kubbede hoş bir sada bırakmak. Bu cümleler belki bizim toplumumuzda değerlerimizde olan cümleler ama içi dolduğu zaman harika bir şey. Eğer 10 yıllık zaman dilimi içinde Allah vermesin yanlış bir şey yapsaydık bugün ben burada olamazdım.Sizlerin yüzüne bakamazdım ama mevlam hamd olsun ki yanlışımız asla olmadı. Yanlışlıktan kastımız şu; Allah vermesin hırsızlıktır, yolsuzluktur, namussuzluktur, Ahlaksızlıktır. Bunlar bizim dünyamızda asla olmadığı gibi etrafımızda çevremizde de zaten böyle bir şey olmaz. Ufak tefek hatalarımız olmuştur oda insan olmanın gereğidir. Eğer böyle olmasaydı Cenabı Allah herkesi günahsız hatasız yaratırdı.İş yaparken hata yaparız evladında çocuğunda hata yapar. Hata yapmakta kulluk olmanın bir gereği hata edersin ama tövbe edeceksin tövbe kapısı açık ama asla yanlış yapmayalım. Hamd olsun bende dahail burada olan hiçbir kardeşimiz bunlara tevessül etmeyiz.

Dolayısıyla 10 yılda çok çalıştık çok güzel hizmetler yaptık. Hayalimdeki Aksaray diye bir tablo kurduk o noktaya belki ulaşamadık belki ayrı mesele ama 10 yıl içinde bu şehri bir yerden aldık bir yere çıkarmanın derdi ve gayreti içinde olduk.

Aksaray’ın ilçe olması Aksaray’ın en büyük dezavantajı idi. Geçmişin de il olan illerin gelişmişliği çok daha farklı Kentli olmak kent kültürü farklı bir şey. Fakat biz artılarımız fazla olmasına rağmen maalesef 1933 yılında elimizden alınan vilayetlik 1989 yılına kadar devam etmiş. Buda bizim için büyük bir handikaptı. Şehri kısmen gelişiyor ama modern şekilde kentleşme konusunda maalesef bunu özellikle ve bir öz eleştiri anlamında söylüyorum bizim için büyük bir handikaptı. Tabiki daha önce gelen belediye başkanı arkadaşlarımız büyüklerimiz ağabeylerimiz zamanın şartlarında bir şeyler yapmışlar. Gayret etmişler ben hepsine teşekkür ediyorum. Ama bu şehir hak ettiği hizmetleri o anlamda alamamış.

Son 10-12 yıl içinde şehrimizdeki gelişmeler ciddi noktalara geldi. Ama ben hala bunu yeterli bulmuyorum. Aksaray’ımız inşallah yapılan yatırımlarla sanayisi ile daha da gelişecek. Şehri olarak hamd olsun güzel noktalara getirdik. Belki kafamızda projelerimiz vardı.  hala ihale aşamasında olan projelerimiz var her şeyi hazırlanmış keşfi ile bizden sonra gelen kardeşimize bunları vereceğiz. Devlette devamlılık esastır. Sonuçta bu memleket bizim Aksaray’a yapılan her şey bizim Nevzat Palta’nın Ahmet’in Mehmet’in değil. Kim bir çivi fazla çakarsa biz çakarsak Aksaray’ımız kazanır. Bizim için belediye başkanlığı buraya kadarmış. Öyle takdir edildi. Biz buna saygı duyarız. Aldığımız terbiye Ahlak değerleri bunu gerektirir. Sonuçta bundan sonra gelecek kardeşimize her zaman yardımcı oluruz. 10 yıl dolu dolu hizmet yaptık. Belediye Başkanlığı devletin küçültülmüş hali Bütçesini harcamalarını kendi yapar. İdaresi var. Meclisi var. Aynı yapı ve mekanizma belediyenin içinde de vardır. Belediyecilik çok ciddi bir tecrübe. 10 yılda bize çok ciddi şeyler kazandırdı. Bunları bizde şehrimiz kazandırdık Bundan sonrada Allahım nasip ederse nerede görev verilirse Aksaray’ımız için memleketimiz için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu bizim bir görevimizdir. Aldığımız her duayı bir kazanç olarak değerlendiriyorum.

 Kapalı çarşı ile ilgili 2006 yılında ben biliyorum şehri merkezinde ciddi sıkıntılar oluşmaya başladı. Kapalı çarşıda bazı dükkânlar yan yatmaya başladı alttan sular kanalizasyon atıkları falan akmaya başladı. Hem kapalı çarşıda hem de şehri merkezinde ciddi bir altyapı sıkıntısı vardı. Ben 2004 de göreve geldiğimde şehir merkezinde altyapı işlerinin tamam olduğunu sanıyordum. Benim hep sloganlarım şuydu : çevreden merkeze doğru bir gelişme yapacağız. Diyorduk İlk yıllar kanalizasyona Yavuz Sultan Selimden başlamıştık Sonra baktık ki merkezde de bir şey yok. Kısmen ufak tefek çalışma olmuş şehir merkezinde genel anlamda yok Yapılmış ciddi bir altyapı yok. Derler ya her akıllı belediye başkanı altyapıya girmez diye Para ve başarı şuradan gelir. Para ve insanı yönetmekle doğru orantılıdır. Tek başına para ve tek başına insan başarıyı getirmez.Para ve insanı iyi yönettiğin zaman başarı gelir. Yerinde kullanamadıktan sonra  paranın hiçbir anlamı yok 2004 yılından beri biz özellikle bu konunun üzerinde durduk. Tasarruflarımız yaptık imkanlarımızı geliştirdik. Personeli verimli hale getirmeye çalıştık şu anda başarının en büyük anahtarı budur. Radikal bir karar aldık ve o zaman altyapıya girin dedik. Çok kısa sürede bitirdik. Hamd olsun Allahım’da yardım etti Gece gündüz çalıştık bitirdik. Altyapıyı tertemiz pırıl pırıl yaptık kanalizasyonu yağmur suyu doğalgazı elektrikleri falan tertemiz oldu. Geçen senede kapalı çarşının üst kısmını sizlerin seçtiği beğendiği şekilde yaptık Kapalı çarşı şehrin can damarı atar damarı burada benim bir öz eleştirim olacak eski klasik usullerle esnaflığı biraz zorlamamız lazım. 30-40 yıl önceki mantıkla mantalite ile esnaflık yapalım oturalım müşteri gelsin zor bunlar. Çünkü çağın gereği var. Teknoloji gelişmiş bir takım şeyler var Yarışman lazım veya farklı bir konsept geliştirmen lazım Esnaflarımızın burada biraz kendilerini çek etmesi lazım Biz bize düşeni yaptık biraz daha yapılabilirdi diye düşünüyorum Zeminle ilgili bir çalışma olabilir ama biraz maliyeti pahalı gündeme alınabilir değerlendirilebilir. Zeminle ilgili güzel bir çalışma yapılabilir. Tertemiz pırıl bir hava oluşturulabilir. Ondan sonrada esnafların kendi gayretine düşer.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi “Başkanım Aksaray’a gerçekten ciddi anlamda emeği olan bir başkanımız. Yani yapmış olduğu hizmetler zaten malum. Sağ olsun bugün bizim ticaret ve sanayi odasının yerinde de gerçekten emeği çok fazlasıyla vardır. Ben başkanımıza yapmış olduğu çalışmalarından dolayı yapmış olduğu icraatlardan dolayı Aksaray ticaret ve sanayi odası üyeleri adına çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah yarım kalan projelerin yeni dönemde gelecek arkadaşlarımız yine yardımcı olursa veya iler ki hayatında Aksaray’da kalırsa veya gitmiş olduğu yerlerde Aksaray’ımızı unutmaz sürekli bizlerle istişare yaparsa bizlere yardımcı olursa aynı zamanda bizim şu anda malum üzerinde durmuş olduğumuz bir tren yolu projesi var. Kendisinin tecrübelerinden daha önce bir istişaremiz oldu. İnşallah bizlere o projede yardımcı olursa ben inanıyorum ki bu zamana kadar bizlere çok büyük hizmetler etti. Büyük projeler sundu ama en büyük projenin de ben tren projesi olacağını düşünüyorum. Ben başkanımızla daha iyi projeler için çalışma içerisinde olacağımızı düşünüyorum. Aksaray’ımızı unutmamanızı istiyorum değerli başkanım. İnşallah hep beraber birlikte olacağız.

Kapalı Çarşı Esnafı adına söz alan Yaşar Akbaş konuşmasında şunları söyledi

“Sayın başkanım ve kıymetli orta çarşıda rızkını kazanan şairin deyişi ile kim kazanmazsa dünya da bir ekmek parası dostunun yüz karası düşmanın maskarası olmamak mücadelesi veren orta çarşının kıymetli esnafları uzun zamandan beri sizlerle böyle sarraflarla zaman zaman bir araya geliyorduk ama diğer meslek erbapları ile bizi bir araya getirmeye vesile olan sayın belediye başkanımız Nevzat Palta beye ben şahsım adına teşekkürlerimi minnetleri şükranlarımı sunuyorum.

Şair baki der ki Âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal, Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş. Başkanımızla 10 yıl hoşça bir sadâ geçirdik. Memlekete hoş bir sadâ verebilmenin mücadelesini verdik. Bu süre içerisinde bizi hep anladı. Bize hep yardımcı olmaya çalıştı. Başkanım bir derdin var mı? Bir çayını içmeye geldik. Bizim Zülfikar Kılıç Bey var. Mahalli sanatçımız onunla ulu cami önünde duruyoruz. Halimizi hatırımızı sordu. Zülfikar Bey dedi ki başkanım ulu ırmak projeniz o kadar güzel ki. Bana döndü yaşar bey sen hangi projemizi beğeniyorsun diye. Ben başkanım gelip geçerken halimizi hatırımızı soruyorsunuz ben de sizin en çok mütevazılığınız seviyorum demiştim. Mütevazılık herkesin bir değerlendirme açısı olur. Bana göre %50lik hatta %60ıdır. Diğer kısmı işin ticari kısmıdır. Ben bu çalıştığımız süre içerisinde başkanımızdan memnun kaldım. Allah razı olsun. Allah ayağınıza taş değdirmesin”.

Yaşar Akbaş program sonrası Başkan Nevzat Palta’ya günün hatırası olarak bir bakır tablo ve çeşitli kitaplar hediye etti.

 
Bu haber 964 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray Belediyesi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI