Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKİMİ ÖRNEK ALAYIM? DERSENİZ, AKLINIZA AKİF GELİR

Tarih: 31-12-2013 12:01:14 + -


Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliği ile düzenlenen “Doğumun 140’ncı, Vefatının 77’nci Yılında Mehmet Akif'i Anlamak” konulu konferansta konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Akif’in şiirlerinde adeta bir ruh


KİMİ ÖRNEK ALAYIM? DERSENİZ, AKLINIZA AKİF GELİR

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliği ile düzenlenen “Doğumun 140’ncı, Vefatının 77’nci Yılında Mehmet Akif'i Anlamak” konulu konferansta konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Akif’in şiirlerinde adeta bir ruh patlaması olduğunu söyledi.

 

- Akif’in Bu Kadar Sevilmesinin Sebebi Nedir? -

 

Aksaray Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen konferansa Tarım Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İl Protokolü ve öğrenciler katıldı. Akif’in milletin en sevdiği isimlerden birisi olduğunu söyleyen ve “Acaba bir milletin bir şairi bu kadar sevmesinin sebebi nedir?” diye soran Prof. Dr. Sami Güçlü, bu sevgiyi besleyen bir çok kaynak olduğunu belirtti. Milletle ortak duyguları kuvvetli bir şekilde paylaşması, düşündüklerini şiire dökmesi, öncülük etmesi ve adeta milletin bir kahramanı olması gibi sebeplerden söz eden Güçlü, “Bu şahsiyete yakından baktığımızda bir karakter abidesi olduğunu görüyoruz. Üstün vasıfları bünyesinde toplayan, davranışlarıyla bunu sergileyen bir isimdir Akif” dedi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de, Mehmet Akif’in çok değerli bir isim olduğunu söyledi. Akif’in zorlu bir dönemde yaşadığını ve bu dönemlerin onun gençliği ile orta yaş dönemleri olduğunu kaydeden Erdem, “Bu şartlarda huzurlu bir ailede yaşar. Aileyi Safahat’ta öyle anlatır ki; “küçük bir feza kadar geniş” der. Onun için aile çok kutsaldır” diye konuştu.

 

-  Akif’in Şiirlerinde Adeta Bir Ruh Patlaması Vardır -

 

Mehmet Akif Ersoy’un, kıymeti yeterince bilinemeyen önemli bir şahsiyet olduğunu belirten ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, “Akif, memleketin içine düştüğü kötü durumdan ve düşman işgalinden kurtarılmasında, milli mücadelenin ateşlenmesinde, halkın ve askerlerin maneviyatının güçlenmesinde son derece önemli roller üstlenmiş, vaazları ve şiirleriyle maneviyatımızın mimarlarından olmuş bir şahsiyettir” dedi. Bundan 100 yıl önce dünyanın en büyük 6 ülkesinden birisi olan imparatorluğun kaybedildiğini anımsatan ve Akif’in şiirlerindeki his yüksekliğinin sebeplerinden birisinin de bu olduğunu belirten Rektör Acar, “Akif’in şiirlerinde adeta bir ruh patlaması vardır. Neden bu insan bu kadar derinden konuşuyor? Neden insanın ruh ve duygu dünyasına bu kadar etkili hitap edebiliyor? Bunun en önemli cevabı, Akif’in yaşadığı koşulların bizim tarihimizin en kötü devirlerinden bir tanesi olmasıdır; üç kıtaya yayılmış olan bir imparatorluğun tarih sahnesini terk etmesidir” dedi.

 

- Maneviyatı Kuvvetlendirmek İçin Şiirler Yazması İstenmiştir -

 

Akif’in İstiklal Şairi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Acar, şöyle devam etti: “Sözünün kuvveti o zamanki devlet büyüklerinin dikkatini çektiği için Ankara’ya davet edilerek, askerin ve halkın maneviyatını kuvvetlendirmek üzere şiirler yazması, vaazlar vermesi istenmiştir. Bugün “ben kimi dinlemeliyim, kimin yolundan gitmeliyim, kimi okumalıyım, kimin şahsiyetini örnek almalıyım?” dediğinizde, aklınıza Mehmet Akif Ersoy gelir.”

 

Konferansın bitiminde Belediye Başkanı Nevzat Palta, Tarım Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar’a plaket takdim etti. 
Bu haber 1970 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Meftaya darbukalı merasim
  Meftaya darbukalı merasim
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
VİDEO GALERİ
YUKARI