Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKoçaş İş Verenlere Seslendi; Cezaya maruz kalmayın

Tarih: 09-01-2014 09:01:08 + -


01.01.2014 Tarihi itibari ile iş sağlığı ve güvenliğinin zorunlu hale gelmesi konusunda açıklama yapan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ( ATSO ) Başkanı Ahmet Koçaş, yapmış olduğu açıklama da; “ 01 Ocak 2014 tarihinden iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi v


Koçaş İş Verenlere Seslendi; Cezaya maruz kalmayın

01.01.2014 Tarihi itibari ile iş sağlığı ve güvenliğinin zorunlu hale gelmesi konusunda açıklama yapan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ( ATSO )  Başkanı Ahmet Koçaş, yapmış olduğu açıklama da;01 Ocak 2014 tarihinden iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurmayan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine aylık ve aykırılığın devam ettiği her bir ay için toplam 14.002 TL idari para cezası uygulanacaktır. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için gerekli maddi destek konusunda devlet tarafından yapılan düzenleme ile ilgili On kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan özel sektör işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için devlet tarafından destek sağlanması yönünde düzenleme yapılmıştır.

Destekten en fazla 9 çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin işverenleri faydalanacak olup, alt işverenlerce çalıştırılan sigortalılar toplam çalışan sayısına dâhil edilecek ancak çıraklarla mesleki eğitim gören stajyer öğrenciler dikkate alınmayacaktır. Hangi işyerlerinin bu düzenleme kapsamındaki destekten yararlanacağının tespitinde, SGK tarafından tescil edilmiş işyeri kayıtları esas alınacaktır. Çalışan sayısının on kişiden az olup olmadığının tespitinde  bazı şartlar aranacaktır:

 Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işveren tarafından 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınır.

 İşverenden iş alan alt işverenlerce çalıştırılan sigortalılar toplam çalışan sayısına dahil edilir.

 İşyerinde çeşitli nedenlerle ay içinde çalışması bulunmayan ve ücret ödenmeyen sigortalılar toplam çalışan sayısına dahil edilir.

Her bir ayda SGK’na verilmiş asıl ve ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlım sigortalı sayısından, iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısı düşülür.

 Ay içinde işe giren veya işten çıkan sigortalılar da sigortalı sayısına dâhil edilir.

 5.6.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler çalışan sayısının tespitinde dikkate alınmaz.

İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Hakkında Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinden itibaren sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sı olacak. Buna göre, 01.01.2014 ile 30.06.2014 tarihleri arasında 1.071,00 TL olan asgari ücret üzerinden hesaplama yapıldığında Tehlikeli İşyerleri İçin Aylık Destek İşçi Başına 15,00 TL olacaktır. SGK’na yasal süresi içerisinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde, destek tutarları bu borca mahsup edilecektir. Kapsama giren işverenlerce destekten yararlanılabilmesi için aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’na verilmesi şarttır.

 Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler, tespitin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanılarak sağlanan destekten üç yıl süreyle faydalanamayacak ve kayıt dışı çalışanın işe başladığı aydan itibaren yapılan ödemeler SGK tarafından yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır. Özellikle küçük işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için bu yönde bir destek sağlanması yoluna gidilmiştir. Destekten yararlanacak işyerlerinin tespitinde, SGK tarafından tescil edilmiş işyeri kayıtları esas alınacaktır.

İşyerinin, İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin, hizmet sunucusu ile yapılmış bir sözleşmesinin olması şarttır.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMET BEDELLERİNİN TESPİTİ

Ondan az çalışanı bulunan işverenlere sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelleri işyerinin tehlike sınıfı ve Kuruma bildirilen sigortalı sayısı ile sigortalıların çalıştıkları gün sayısı esas alınarak her bir işyeri için ayrı ayrı tespit edilecektir. Aşağıdaki tabloda 01.01.2014 ile 30.06.2014 dönemi asgari ücreti üzerinden (1.071,00 TL) hesaplama yapılmıştır.

01.01.2014 ile 30.06.2014 dönemi asgari ücreti üzerinden (1.071,00 TL) hesaplama yapılmıştır. Bu tutarlar her işçinin 30 gün çalıştığı dikkate alınarak hesaplanmıştır.

BAŞVURU VE DESTEĞİN ÖDENME ŞEKLİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü sözleşme yapan ve ödeme kapsamında olan işyerlerinin tespit edilmesini sağlamak amacıyla Kuruma İSG-KATİP’e erişim yetkisi sağlayacaktır. SGK, kapsama giren işverenlere sağlanan hizmetin bedelini, üçer aylık dönemler halinde hesaplayacak ve dönem sonundaki tutarları takip eden ikinci ayın sonunda işverene ödeyecektir. SGK’na yasal süresi içerisinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde, destek tutarları bu borca mahsup edilecektir. İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Hakkında Kapsama giren işverenlerce destekten yararlanılabilmesi için aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde Kuruma verilmesi şarttır.

DESTEK HİZMETİNİN ALINACAĞI KİŞİ, KURUM VEYA KURULUŞLAR

Bu kapsamdaki destekten faydalanacak işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi yetki belgesi olan hizmet sunucularından aldıklarında bu destekten yararlanabileceklerdir.

TEHLİKE SINIFININ BELİRLENMESİ

İşyeri tehlike sınıfının belirlenmesinde 29 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ” esas alınmalıdır” Dedi.
Bu haber 925 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray ATSO Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI