Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınRektör Acar, ADİAD Mensuplarına iktisadi manada yaşadığı gelişmeler ve Üniversite-Sanayi işbirliği hususunda bir sunum yaptı

Tarih: 21-12-2013 00:00:00 + -


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Aksaray Girişimci İşadamları Derneği (AGİAD) mensuplarına; Türkiye’nin iktisadi manada yaşadığı gelişmeler ve Üniversite-Sanayi işbirliği hususunda bir sunum yaptı.


Rektör Acar, ADİAD Mensuplarına iktisadi manada yaşadığı gelişmeler ve Üniversite-Sanayi işbirliği hususunda bir sunum yaptı

ASÜ Sosyal Tesislerdeki programa işadamlarının yanı sıra, bazı Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

İş Dünyasında Artık Eğitim Süreci Başladı

AGİAD Başkanı Reha Güven, yaptığı açış konuşmasında, üyelerin ekonomik ve ticari vizyonlarını geliştirmek için bu ve benzeri etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Üniversiteyle üçüncü kez bir araya geldiklerinden söz eden Güven, daha evvel ASÜ’nün desteği ile iki kez, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işadamlarıyla toplantılar yaptıklarını anımsattı. İktisadi konularda Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar’ın duayen bir isim olduğunu kaydeden AGİAD Başkanı, “Sayın Rektörümüz sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir tarafında önemli etkinliklere katılıyor. Bizler de kendisinin engin bilgilerinden istifade etmek istiyoruz. İş dünyasında artık bir eğitim süreci başladı. Herkes kendisini geliştirmek için çeşitli eğitimler alıyor. Biz de dernek olarak, üyelerimizin ekonomik ve ticari vizyonunu geliştirmek adına bu tip programlar düzenliyoruz” diye konuştu.

Türkiye Dünyanın 16’ncı Büyük Ekonomisi

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren hızlı yol alan ülkelerden birisi olduğunu ve bu gerçeği dost, düşman herkesin kabul ettiğini belirtti. Ülkenin 2001-2012 dönemini kıyaslayan ve son 12 yıl içinde yaşanan gelişmeleri rakamlarla anlatan Rektör Acar, Türkiye’nin, 2001 yılında tarihinin en büyük krizini yaşadığını ve dibi görmüş bir ülke olduğunu söyledi. Buna rağmen Türkiye’nin, yaklaşık 12 yıldır, dünyada parmakla gösterilen bir performans sergilediğinden bahseden Acar, “2002 yılı itibarıyla dünya, 1 yılda yaklaşık 83 trilyon dolarlık hâsıla üretmiş. Bunun 15,7 trilyon dolarını Avrupa Birliği ülkeleri, 15,6 trilyon dolarını Amerika, 12,3 trilyon dolarını Çin, 4,7 trilyon dolarını Hindistan, 4,6 trilyon dolarını Japonya, 3,1 trilyon dolarını Almanya üretmiş. Türkiye, 2012 yılı itibarıyla dünyanın 16’ncı, Avrupa’nın ise 6’ncı büyük ekonomisidir” dedi.

2020’den İtibaren E7’ler G7’leri Geçecek

Batı’dan Doğu’ya doğru bir güç kaymasının yaşandığını ifade eden ASÜ Rektörü, “Son 10 yıllarda daha fazla dikkatimizi çekiyor ki; gerek genç nüfus, gerek dinamik ekonomiler, gerek taze yatırımların daha fazla yoğunlaştığı yerler, gerekse doğal kaynakların yoğunlaştığı bölgeler olarak Asya öne çıkıyor. Son 300 yıldır dünya egemenlik tahtında olan Batı, bir tutukluk sürecine girmiş durumda. Buna karşılık Asya’nın gelişen ekonomileri, E7 grubu var. Bu ülkeler içerisinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye bulunuyor. 2020 yılı itibariye E7 olarak adlandırılan bu ülkeler, G7 olarak bilinen mevcut büyük ülkeleri geçmeye başlayacak. Yani Türkiye, 21’inci yüzyılda sözüne itibar edilir, kimsenin kale almadan geçemeyeceği bir ülke olma şansına sahip” dedi.

Rakamlar 2001’de Neydi, 2012’de Ne Oldu?

2001 krizinden 2012’ye makro ekonomik göstergelerin ciddi biçimde değiştiğini vurgulayan ve bazı rakamlarla bu durumu izah eden Prof. Dr. Mustafa Acar, şunları söyledi: “2001 yılında 167 milyar dolara kadar gerilemiş olan Gayri Safi Yurtiçi Hâsılamız (GSYH), 2012 yılında 786 milyar dolara yükseldi. Kişi başına gelirimiz de buna paralel biçimde 2 bin 100 dolar civarından 10 bin 500 dolar seviyesine yükselmiştir. Satın alma gücü paritesine vurulduğunda bu rakam 14-15 bin dolar seviyesindedir. 2001 yılında büyümemiz yüzde 5,7 oranında küçülmüştü; 2012 yılında ise yüzde 2,2 büyüdük. Enflasyon yüzde 68,5 sevisindeydi 2001 yılında, 2012 yılında yüzde 8,9 olarak gerçekleşti. 2001’de yıllık toplam ihracatımız 31,3 milyar dolardı, 2012’de 152,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.”

Üniversite-Sanayi İşbirliği İçin Önemli Adımlar Atıldı

Konuşmasının son bölümünde Üniversite-Sanayi işbirliğine değinen ve ASÜ’de bu anlamda yapılan kimi çalışmalardan söz eden Rektör Acar, çeşitli girişimlere rağmen işbirliğinin istenilen ve arzu edilen seviyede olmadığını belirtti. Göreve geldiği günden buyana işbirliğini geliştirmek adına, ekibiyle birlikte bir dizi adım attıklarını belirten Acar, “Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirmek için bizim üzerimize vazife olduğunu düşündüğümüz bazı çalışmalar yaptık. Konya TEKNOPARK’la, bölgemizin büyük firmalarından Mercedes ve SÜTAŞ’la işbirliği protokolleri imzaladık. KOP Bölge Üniversiteler Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB’in işbirliğinde Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni (TEKMER), ekibimizin gayretiyle Üniversite-Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (ÜSAKMER) kurduk” dedi.

Türkiye’nin En Modern Merkezlerinden Birisi ASÜ’de

Bunlara ilave olarak, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi’ni (ASÜBTAM) kurduklarını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Acar, şöyle devam etti: “Göreve geldiğimizde bu merkez, bina olarak vardı ama içi boştu. Tek bir laboratuvar aktif değildi. Bugün, Türkiye’nin en modern, en kapsamlı ve en donanımlı merkezlerinden birisi bizdedir. 23 laboratuvarın 3’ü öğrenci eğitimi için kullanılıyor. Diğer 20 laboratuvarımız işadamlarımızın emrine amade. Ancak atılan tüm adımlara rağmen işbirliği yeterli düzeyde değil. Bu noktada gerek üniversitenin, gerekse işadamlarımızın eksik olduğu noktalar olabilir. Elbirliği içinde, aksayan yanları gidererek, işbirliğini arzu ettiğimiz ölçüye getirmeye çalışacağız” dedi. İşadamları, Rektör Acar’a, sunumu için teşekkür etti ve işbirliğini güçlendirmek adına kurulan birimleri ve laboratuvarları yakından görmek, incelemek istediklerini belirttiler. ASÜ Rektörü de, bu tip bir programın çok faydalı olacağını ve kısa süre içinde yapılabileceğini belirtti. Sunumun ardından soruları yanıtlayan Rektör Acar’a, AGİAD Başkanı Reha Güven bir plaket takdim etti.

Bu haber 4774 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI