Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınSivil Toplum Örgütlerinden Sağduyu Çağrısı

Tarih: 10-03-2014 22:02:37 Güncelleme: 10-03-2014 22:07:37 + -


Aksaray’da açılışı yapılmak istenen HDP binasına yönelik gerçekleştirilen eylem ve sonrasında yaşanan üzücü olaylar, Evliyalar şehri olan Aksaray’ımızın, yüzyıllar boyunca hoş görü, kardeşlik ve birlik görüntüsüne zarar vermiş ve hepimizi derinden üzmüştü


Sivil Toplum Örgütlerinden Sağduyu Çağrısı

Aksaray’da açılışı yapılmak istenen HDP binasına yönelik gerçekleştirilen eylem ve sonrasında yaşanan üzücü olaylar, Evliyalar şehri olan Aksaray’ımızın, yüzyıllar boyunca hoş görü, kardeşlik ve birlik görüntüsüne zarar vermiş ve hepimizi derinden üzmüştür. 
Toplum olarak hassasiyetlerimize, değerlerimize sahip çıkma duygusu şüphesiz çok önemlidir. Hassasiyetlerimizi kimsenin göz ardı etmemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, hassasiyetlerimize demokrasinin kuralları içinde sahip çıkmasıdır. Temel hak ve hürriyetler toplumun her kesimi ve her bireyi için vazgeçilmez unsurlardır. 
Bizi biz yapan değerlerin en başında din kardeşliğimiz gelmektedir. Binlerce yıldır bir arada yaşayan kardeşlerin aralarına soğukluk girmesine kesinlikle müsaade etmemeliyiz. Özü sevgi, saygı ve hoş görü olan bir dinin mensupları olarak, sıcak duyguların gelişmesi için gayret göstermeliyiz. Devletimizin ve milletimizin bekası için bir olmaya, beraber olmaya muktedir olmalıyız ve bunu yapacak güçteyiz. 
Aksaray’da yaşayan Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yoktur ve bugüne kadarda olmamıştır. Biz ne düşünüyorsak onlarda aynısı düşünmektedir. Çanakkale’de, Sakarya’da, Malazgirt’te ve nice cephede birlikte mücadele eden bizler, bugün yine birlikte mücadele ederek ülkemizi medeniyetin beşiği yapma sevdasındayız. Şehrimizde huzur içinde yaşayan Kürt kardeşlerimizin de yaşanan olaylardan rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Aynı oyunu defalarca sahneye sürerek kardeşler arasına fitne sokmaya çalışan herkese dur demenin zamanı gelmiştir. Sosyal medya da uydurulan yalanlarla bilgi kirliliği üreten ve halkı galeyana getirmek isteyenler istedikleri sonucu alamayacaklardır. Aksaray aklıselim düşünen insanların yaşadığı kadim bir şehirdir. Söylenenleri, yazılanları ve oluşturulmak istenen algıyı, irade süzgecimizden geçirelim ve oynanmak istenen oyuna prim vermeyelim.
 Akraba olan kardeşleri ayırmaya, birbirine düşman etmeye kimsenin hakkı olmadığı gibi buna güçleri de yetmeyecektir. Dini bir, devleti bir, milleti bir, bayrağı bir olan kitleleri ayırmak için çalışanlar ancak küfre hizmet ederler. Dışlamak kolay, birleştirmek zor olandır. Ancak bu millet bir olmaya, beraber olmaya binlerce yıl önce karar vermiş ve o doğrultuda gayretlerine devam etmektedir. Ancak bizler de irademizle bu ortamı sağlamak için çalışmalıyız. Bu şekilde düşünmeyen herkes Allah indinde sorumludur. Huzur ve refah, kitleleri birbirine karşı kışkırtarak değil, bilakis birbirine karşı hoş görü ve saygıyla sağlanabilir. 
Tüm bu iyi niyetlerimizin yanında unutulmaması gereken bir hususta Özellikle protesto yapılan bölgede faaliyette bulunan esnaflarımız bir haftadır alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle işlerini sağlıklı bir şekilde yürütememekte ve bölgede bulunan güvenlik birimlerimize ait araçlar ve kurulan barikatlar nedeniyle halkın caddeye girme konusunda tereddüt yaşanmaktadır.
Bütün bu gelişmeler esnaflarımızın satışları durma noktasına getirmiş ve kendiişlerine ait mal sevkiyatlarını bile yapamaz duruma gelmişlerdir.
Emniyet teşkilatımıza ve Tüm vatandaşlarımıza sağduyu çağrısı yapmak istiyoruz. Devletimiz ve milletimiz tüm bu yaşanan olayların ve oyunların üstesinden gelecek güçtedir. Bizlere düşen aklıselim olarak düşünmek ve ona göre davranış sergilemektir. Her bir Aksaray’lı kardeşimiz planlanan oyunu görmeli ve sakinlikle değerlendirip tepkisini demokratik olarak vermelidir. Provokasyonlara gelmeden bu sürecin atlatılması için hep birlikte el ele çalışmalıyız.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
1 – Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası
2- Aksaray Ticaret Borsası
3- Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği
4- Aksaray Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası
5- MÜSİAD
6-AGİAD
7-TÜMSİAD
8-OSİAD
9-Müteahhitler Birliği
10-Aksaray Sivil Toplum Platformu

 

Aksaray Haber
Bu haber 1375 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Aksaray ATSO Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI