Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın



Veteriner Hekim Fakültesi İnşaatı Bahar Aylarında Başlıyor

Tarih: 11-01-2014 14:40:51 + -


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Jest FM-Mavi Radyo ortak yayınında Tolga Yalçınkaya’nın konuğu oldu. Yaklaşık 1,5 saat süren yayında Rektör Acar, ASÜ’nün son 2,5 yılını değerlendirdi; akademik, kültürel sanatsal ve sportif çalış


Veteriner Hekim Fakültesi İnşaatı Bahar Aylarında Başlıyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Jest FM-Mavi Radyo ortak yayınında Tolga Yalçınkaya’nın konuğu oldu. Yaklaşık 1,5 saat süren yayında Rektör Acar, ASÜ’nün son 2,5 yılını değerlendirdi; akademik, kültürel sanatsal ve sportif çalışmalar hususunda bilgiler verdi.

 

- İslami İlimler Fakültesi Eğitim-Öğretime Başladı -

 

Yalçınkaya’nın, yeni fakültelerin son durumuna ilişkin sorusunu yanıtlayan ASÜ Rektörü, henüz bir binası olmamasına rağmen İslami İlimler Fakültesi’nin akademik personel eksikliğini gidererek öğrenci aldığını ve eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığını söyledi. Veteriner Fakültesi için sponsor bulduklarını anımsatan ve desteklerinden dolayı Altuntaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Osman Altuntaş’a teşekkür eden Rektör Acar, “Veteriner Fakültesi için proje çizildi, gerekli çalışmalar tamamlandı. İnşaata başlamak için hava şartlarının düzelmesini bekliyoruz. Birkaç ay içerisinde temel atmayı düşünüyoruz. İnşallah inşaata başladıktan sonra 2 yıl içinde fakültemiz faaliyete geçecektir diye umuyoruz” dedi.

 

- Turizm Fakültesi 2014-2015’te Öğrenci Alacak -

 

Mimarlık ve İletişim Fakülteleri için de hayırsever desteği arayışında olduklarını, şayet destek bulurlarsa bu fakülteleri kısa zamanda bitirebileceklerini kaydeden Prof. Dr. Mustafa Acar, “Hayırsever desteği bulamazsak, yatırım programımızın öngördüğü takvime bağlı olarak bu fakülteleri hayata geçirebiliriz. Kalkınma Bakanlığı’nın üniversitemize ayırdığı yatırım bütçesinin belirli bir sınırı var. Bu nedenle belirli bir sıralama dâhilinde, yıllara yayılmış yatırım programlarımız çerçevesinde bu fakültelerimizi ele alabiliriz” dedi. 2015 yılı sonuna kadar mevcut yatırımların devam edeceğini, o tarihe kadar Mimarlık ve İletişim Fakülteleri için harekete geçmenin zor olduğunu ileten Rektör Acar, “Turizm Fakültesi için ise akademisyen eksikliklerini gideriyoruz ve 2014-2015 güz dönemine öğrenci alacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

 

- Tıp Fakültesi 750 Bin Nüfus Şartına Takıldı -

 

Aksaray kamuoyunda uzun zamandır konuşulan Tıp Fakültesi’ne dair bir soruya da yanıt veren ASÜ Rektörü, şu an için Tıp Fakültesi’nin çok zor olduğunu söyledi. ASÜ bünyesinde bir Tıp Fakültesi olmasının kamuoyunun arzusu olduğunu, insanların “olsa ne güzel olur” dediğini kaydeden Rektör Mustafa Acar, “Sağlık Bakanlığı Tıp Fakültesi için 750 bin nüfus şartı getirdi. Akıllara “Bizim gibi genç üniversitelerde Tıp Fakültesi nasıl oluyor o zaman?” gibi bir soru gelebilir. 2009 yılından önce yapılmış müracaatlar olumlu neticelenmiş. Ama 2009 yılında nüfus şartı getirilmiş, 2010 yılından itibaren de yapılan girişimler sonuçsuz kalmış. ASÜ’nün talebi de 750 bin nüfus şartına takılmış” dedi.

 

- Nüfus Az Olursa Hastane Kendini Çeviremez -

 

750 bin nüfus şartının bilimsel bir izahının da olduğunu kaydeden ASÜ Rektörü, şöyle devam etti: “Bir Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kendini çevirebilmesi, masraflarını karşılayabilmesi ve döner sermaye geliri elde edebilmesi için, her gün belirli sayıda hastanın hastaneye girmesi; bu hastaların içinden belirli bir kısmının da ameliyat olması gerekiyor. Bu denli yüksek bir hasta sayısı ancak belirli bir nüfusun içinden çıkabilir. Yani 750 bin nüfusun altında kalan yerlerde hasta ve ameliyat olan hasta sayısı az olacağı için, hastanenin kendisini çevirmesi imkânsız. Bazı tıp fakülteleri yıllarca binasını yapamıyor, bazıları binasını yapabiliyor ama iç donanımını sağlayamıyor, bazıları donanımını sağlamış olsa bile hoca bulamıyor, bazıları hocayı buluyor ama hasta bulmakta zorlanıyor. Bu nedenlerle nüfus şartı ortaya konulmuş. Şu an için ASÜ’de bir Tıp Fakültesi olması çok zor görünüyor ama gelecekte inşallah olur.”

 

Programda öğrenci ve akademisyen sayısı, dışa açılım çalışmaları, ASÜ’nün Türkiye sıralamaları gibi konular dinleyiciyle paylaşıldı.  




Bu haber 1900 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ASÜ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI