Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın


Hakan KILIÇ


Facebookta Paylaş

Aksaray'da Bilişim Güvenliği
Tarih: 01-01-2014 08:21:00 Güncelleme: 01-01-2014 08:21:00


Bilişim güvenliği; sanırım Aksaray'ın duymaya alışık olmadı bir kelime. Bilişim güvenliği denilince birçoğumuzun aklına anti virüs gibi terimler akla gelir. Evet, anti virüs bu işin bir parçası hatta önemli parçalarından birisi ama bilişim güvenliği sadece bununla sınırlı değil. Hatta birçoğumuzun korsan yazılım kullandığımızı düşünürsek kullandığınız anti virüsünde pek bir önemi kalmıyor.

Son yıllarda hayatımıza hızla giren sosyal ağlardan örnek vermek isterim;

Facabook sosyal ağların arasında en popüleri, alına bilenecek en üst düzeyde güvenlik önlemlerinin alındığı, sadece bu iş için küçük bir yerleşim yerinin nüfusu kadar personelin çalıştığı bir kurum. Facebook'da bildiğiniz gibi birçok uygulama var. Bu uygulamaların kimi kullanım kolaylığı sağlarken kimide bize acı tecrübeler yaşatmakta.  Aslında facebook bir uygulamanın tüm davranışlarını bize zaten söylüyor. Adına paylaşımda bulunabilir, mesaj yollayabilir, profilini görebilir gibi. İşin tehlike boyutunu düşünmek bile çok köktü aslında. Herkesten sakladığınız bir fotoğrafın izin verdiğiniz bu uygulama tarafından paylaşıldığını düşünün! Yâda kişisel bilgilerinizi paylaştığını! Sonuç facia olabilir. Tabi bilişim güvenliği sadece bu demek değil. Sadece basit bir örnekleme yapmak istedim. Kişisel bilgisayarlarda bu tarz olaylara maruz kalmamak için en önemli etkenlerden bir lisanslı bir Tam koruma paketli anti virüs yazılımı. Bunun yanında mutlaka size sunulan hizmetlerde, hizmet sunanın sizden neler istediğini okumak, öğrenmek.

İşletmeler için bu tehlike çok daha fazla. Çünkü zararın boyutu çok fazla oluyor.

Her yere önemsiz posta yollayan bir virüsün bilgisayarınıza bulaşıyor. Bu epostalardan biri en değerli müşterilerinize yollanıyor ve bu maili müşteriniz açıyor. Müşteriniz belki size hiç sormadan tüm ilişkileri koparacak ve ticaretiniz etkilenecek. Bu olayın aslında basit tarafı. Birde bu epostalarda çocuk pornosu içeriğinin olduğunu düşünün. Kanunlarda başınız derde girecek ve bu günümüzde ABD hükümetinin bile dünya çapında üzerinde durduğu çok hassas bir konu. Çok ciddi cezaların alındığı bir suç. Bu yazdıklarımı hafife almayın dünyada her dakika bu tarz suçlardan insanlar tutuklanıp ceza evlerine gönderiliyor. Toplumda afişe edilmenizde cabası. Yâda başka bir örnek vermek istersek, bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs tüm yazışmalarınızı kaydedebilir bunların arasında müşterilerinize verdiğiniz çok önemli bir teklif, yâda şirketinizin banka bilgileri olabilir. Bir sabah bakıyorsunuz şirketin hesabında 1 kuruş kalmamış. Örnekleri çoğaltabiliriz, şirketinizin muhasebe programının verilerinin bozulduğunu düşünün, bütün harcamalarınız ödeme bilgileriniz kayboluyor, alacaklarınızın ne kadarını hatırlayabilirsiniz yâda bulabilirsiniz?

Aslında alınacak bazı önlemlerle bunlarda alınacak zararı en aza indirebilirsiniz. Kurumsal bir anti virüs programı, güvenlik duvarı; bu yapılabilecek en mantıklı adımlardan birisi çünkü sizin ağınızdaki oluşan tüm sıra dışı davranışları engeller, başka bir önlemde günlük veri yedeklemeleri gibi…

 

Bu örnekler aslında bu günün koşullarında başınıza gelebilecek bazı olayları anlatıyor, alınabilecek basit önlemleride anlattık sizlere, bu önlemler sizi sadece bu örneklerde değil birçok olaydan koruyacaktır. Eğer bu işlerden çok anlamıyorsanız kendinize bilişim güvenliği konusunda bir çözüm ortağı bulabilirsiniz.

Saygılarla ..Bu yazı 3507 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
  Profil fotoğrafınız nasıl olmalı?
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
  Evde yaptığımızda halis muhlis lezzetine ulaşamayacağımız yiyecekler
 • Rekor Kırdılar
  Rekor Kırdılar
 • Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
  Tarihe Işık Tutacak Görüntüler
 • Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
  Sosyal medyayı sallayan 1 Mayıs capsleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • En İyi Sakarlıklar
  En İyi Sakarlıklar
 • Gülmekten yarılacaksınız
  Gülmekten yarılacaksınız
 • ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
  ATATÜRK'ü kendi sesi ve gerçek görüntüsü
 • 2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
  2. Sultan Abdülhamid Rus Arşivlerinden Gerçek Görüntüleri
 • Top 10 sakarlıklar Gülmek Garanti
  Top 10 sakarlıklar  Gülmek Garanti
 • Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
  Sırtından bıçaklanan adam şaka zedeleri korkutuyor
VİDEO GALERİ
YUKARI